Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Odečet vody v domácnosti
Otázka
Bydlím v obecním domě, kde se služby platí zálohově a jednou ročně je provedeno vyúčtování. Provádí se rozpočtem na počet hlášených osob v jednotlivých bytech. V posledních letech se enormně zvýšily náklady na spotřebu vody a el.energie vzhledem k tomu, že v domě máme nepřizpůsobivé spoluobčany, neplatiče nájemného apod. Na Správě komunálního majetku jsem se tázala, zda by bylo možné nainstalovat vodoměr na vlastní náklady, ale bylo mi řečeno, že to není možné, že by s tím museli souhlasit všichni nájemníci. Chtěla bych se proto dotázal, jak mám v takovém případě postupovat a zda mám nárok na certifikovaný vodoměr. Chtěla bych už konečně platit pouze za to, co spotřebuji a ne doplácet na neplatiče a lidi, kteří kšeftují s obecními byty. Případně mi poraďte, kde se mám obrátit. Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
při vyúčtování vody je třeba rozlišovat fakturační a poměrové vodoměry. Pro každý typ vodoměrů platí po technické stránce jiné normy s jinou přesností měření.
U fakturačního vodoměru si člověk (zde v postavení odběratele) platí to co se naměří, jelikož je v přímém smluvním vztahu s dodavatelem vody.
Poměrové vodoměry slouží k tomu, aby se voda naúčtovaná na fakturačním vodoměru mohla dále rozpočítat na další jednotky (jednotlivé byty či nebytové prostory).
Typická situace v nájemním domě s vodoměry je tedy taková, že fakturační vodoměr je společný pro celý dům a je určující pro to, jakou částku platí pronajímatel za dodávku vody. Následně pronajímatel tento objem vody rozpočítává poměrně mezi jednotlivé jednotky s instalovanými poměrovými vodoměry. Důležité si je uvědomit, že součet poměrových "bytových" vodoměrů neodpovídá hodnotě vykazované na fakturačním vodoměru! Jde skutečně jen o poměr, který má za úkol rozpočítat i chybu měření vodoměrů.
***
Příklad:
Podle fakturačního vodoměru bylo ve sledovaném období protočeno 1 000 kubíků vody. Vodovodní vedení je dále vedeno ke třem podružným (poměrovým) vodoměrům připadajícím na bytovou jednotku č. 1, č. 2 a č. 3. Na vodoměru č. 1 bylo protočeno 200 kubíků, na vodoměru č. 2 šlo o 400 a na vodoměru č. 3 200 kubíků.
Vyúčtování neproběhne tak, že by si každá bytová jednotka započítala "své" kubíky, ale tak, že se podle nich stanoví poměr 1:2:1, který se použije na celkovou spotřebu, takže jednotka č. 1 zaplatí 225 kubíků, jednočka č. 2 zaplatí 450 kubíků a jednotka č. 3 zaplatí 225 kubíků.
***
Z výše uvedeného plyne, že je nesmysl instalovat poměrový vodoměr pouze k Vám (nebylo by s čím poměřovat) a pravděpodobně by bylo neúměrně nákladné Vám vybudovat samostatné vedení, abyste mohla mít vlastní fakturační vodoměr (před současným fakturačním vodoměrem by se musela vybudovat odbočka k Vašemu bytu se samostatným fakturačním vodoměrem) a být v přímém vztahu s dodavatelem.
Pronajímatel má právo nechat v celém domě instalovat poměrové vodoměry a následně přejít na účtování podle poměrových vodoměrů, ale pokud se mu do tohoto nebude chtít investovat, nemáte šanci si instalaci vynutit právními prostředky. Před několika lety se takovýto spor dostal až k Nejvyššímu soudu ČR (sp zn. 26 Cdo 79/2005), který konstatoval, že z žádné právní normy nevyplývá povinnost pronajímatele provést na žádost nájemce instalaci měřidel na dodávku teplé a studené vody a pokud takováto povinnost nevyplývá z dohody mezi nájemcem a pronajímatelem, nelze se domáhat uložení takovéto povinnosti soudem a to ani s odkazem na dobré mravy. Není mi známo, že by se na tomto právním závěru něco změnilo.
Podíváme-li se na věc pragmaticky, tak pronajímatel obvykle nemá nebo nechce vynaložit prostředky na instalaci vodoměrů, ale jinak proti jejich instalaci nic nemá. Je se tudíž ochoten nechat "přemluvit" k nainstalování vodoměrů, pokud má zajištěno, že náklady nepůjdou z jeho kapsy. Dost možná právě toto měl na mysli, když Vám sdělil, že by se na instalaci vodoměrů museli dohodnout všichni nájemci. Nešlo o to, že by potřeboval jejich souhlas, ale chtěl, aby si každý svůj vodoměr zaplatil.
Pokud by v domě byla Vámi uváděných "nepřizpůsobivých občanů a neplatičů" jen hrstka, lze si představit, že by se ostatní nájemci domluvili a složili se na nainstalování vodoměrů do všech bytů. Jinak řečeno: zavázali by se pronajímateli zaplatit nejen za své vodoměry, ale i za vodoměry těch, kteří si jejich instalaci nepřejí.
Je-li však situace v domě taková, že by se "slušní" nedoplatili (přivedeno do extrému: za celý dům byste platila Vy), je se obávám nutné smířit s tím, že se v domě poměrové vodoměry nebudou používat do té doby, než se nájemci na jejich instalaci složí, nebo se pronajímatel rozhodne do nemovitosti v tomto ohledu investovat.
Ani zmiňovaná sbírka však neznamená, že by pronajímatel musel na instalaci přistoupit. Lze si totiž představit i takové případy, kdy je pronajímateli jasné, že instalace vodoměrů by v daném domě způsobila víc škody než užitku (rozbíjení vodoměrů, jejich podvodné přetáčení atd.) a tudíž bude nekompromisně trvat na méně spravedlivém, ale pro něj v dané situaci jednodušším způsobu rozpočítávání vody.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.