Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
180 dnů pro OSVČ
Otázka
Dobrý den, ráda bych se poradila ve věci přiznání mateřské. Pracuji od června 08 jako OSVČ(před tím jsem byla na úřadu práce), ale k nemocenské jsem se přihlásila až 12.9. (po té, co jsem zjistila těhotenství a bylo mi vysvětleno, že je to podmínka pro čerpání příspěvku v mateřství). Termín porodu mám 10.4.09, ale když sčítám kolik dnů budu platit nemocenské za poslední rok do dne 27.2.(tj.6týdnů před termínem porodu), tak mi chybí asi dva týdny, abych dosáhla hranice 180 dnů. Nevím, jestli si mohu dovolit připočítat měsíc a půl, který jsem jěště za poslední rok (od porodu) byla vedena na úřadu práce, jestliže novela zákona, která to nezapočítává začla platit až letos. Vztahuje se novela i na minulá období, jakože se nezapočítá doba na úřadě už nikomu nebo se podle nových pravidel zařizují až nové případy? Dala by se třeba v mém případě přiznat mateřská až od 4.týdne před porodem? Děkuji moc za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
pro získání nároku na peněžitou pomoc v mateřství nestačí splnit podmínku účasti na pojištění OSVČ po dobu alespoň 180 kalendářních dnů v posledním roce. Každý a tedy i OSVČ musí splnit podmínku účasti na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech. U lhůty 270 dnů je jedno, zda-li jde o nem. pojištění OSVČ, zaměstnance či náhradní doby. Oproti tomu u OSVČ se u lhůty 180 kalendářních dnů zkoumá podmínka účasti pouze vůči nemocenskému pojištění OSVČ. I když se tedy dle přechodných ustanovení zkoumá účast OSVČ na pojištění v době před 1.1.2009, podle předpisů platných před 1.1.2009, tak není možné do této doby započíst dobu evidence na úřadu práce. Tato doba se totiž i podle dřívějších předpisů nezapočítávala pro účely splnění lhůty doby pojištění OSVČ, ale do obecné lhůty 270 dnů.
Jinak zjednodušeně řečeno platí, že dávky, na které vznikl nárok podle starých předpisů před 1.1.2009, se vyplácí nadále, nově přiznávané dávky se řeší podle nových pravidel.
Pokud jde o možnost pozdějšího nástupu na PPM - dle zákona podpůrčí doba začíná běžet dnem, který pojištěnka určí v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, pokud pojištěna tento den v tomto období neurčí, začíná podpůrčí doba od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Obávám se proto, že není možnost "dohnat" potřebnou dobu pojištění tím, že byste chtěla nastoupit až k čtvrtému týdnu - tuto možnost Vám tedy zákon nedává. Budete-li si chtít tuto informaci ověřit, můžete kontaktovat přímo Českou správu sociálního zabezpečení - www.cssz.cz.
V dané situaci by možná stálo za uvážení, zda-li by pro Vás nebylo jednoduší nechat se zaměstnat (za předpokladu, že máte splněnu obecnou lhůtu 270 dnů pojištění v posledních dvou letech). Nepřichází-li ani toto v úvahu, máte stále šanci, že se vzhledem k rychlosti vývoje dítěte v návaznosti na průběžná ultrazvuková vyšetření předpokládané datum porodu posune.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
Za Občanskou poradnu Jižní Město, Ondřej Načeradský.