Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
prispevek na bydleni
Otázka
Dobry den,
v dubnu 2009 mam termin porodu.S otcem se jiz nestykam a nebudu ho mit ani uvedeneho v rodnem liste. Jiz 4. rokem jsem zamestnana na castecny pracovni uvazek a v roce 2008 jsem pracovala i na zivnostensky list. Momentalne jiz 3 rokem bydlim u kamaradky, kde nemam smlouvu, tudiz ani trvale bydliste, najem je nyni od ledna 6000,-. Jelikoz muj jediny prijem na materske dovolene bude minimalni tedy 7500,- predpokladam , ze bych mela mit narok na prispevek na bydleni. Z toho duvodu se chci jeste pred porodem prestehovat do pronajmu kde bych mela regulerni smlouvu a kam bych si prevedla i trvale bydliste.
Rada bych vedela, zda pri podani zadosti o prispevek na bydleni je jiz potreba v byte trvale bydliste urcitou dobu bydlet?
Jakou procentualni cast z celkovych nakladu na bydleni tvori prispevek, dejme tomu kdybych celkem za bydleni platila 10.000 a muj prijem bude 7.500?
Popripade co byste mi v me situaci poradili jako dalsi nejlepsi krok ohledne bydleni?
Mam totiz obavy, ze se prestehuji do drazsiho najmu, kde budu mit sice smlouvu, zazadam o prispevek a nic nedostanu. Je mozne, aby mi prispevek v me situace byl odmitnut?
Dekuji za odpoved.K.Markelova
Odpověď
Dobrý den,
rozhodným obdobím, za které se zjišťuje rozhodný příjem, je u příspěvku na bydlení období kalendářního čtvrtletí předcházejícího kalendářnímu čtvrtletí. Stejně je tomu u nákladů na bydlení (pro účely výpočtu se následně bere průměr za rozhodné období). Je tedy třeba počítat s tím, že nejprve Vám vzniknou náklady a teprve následně Vám k jejich krytí bude vyplacen příspěvek.
Příspěvek na bydlení se přiznává na období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku. Nejsou-li splněny podmínky nároku na tuto dávky po celou dobu, přiznává se příspěvek na dobu kratší (trvalý pobyt v předmětném bytě je jednou z podmínek). Normálně se dávka vyplácí po období kalendářního čtvrtletí, trval-li nárok po kratší dobu, vyplácí se dávka po období kratším (např. únor a březen = 1. výplata, duben, květen, červen = 2. výplata).
Výhodnost či nevýhodnost přestěhování závisí na tom, jaké náklady na bydlení budete mít v novém bytě. Výpočet příspěvku na bydlení vychází z toho, že náklady na bydlení by z příjmu rodiny neměly odčerpat více než 30 % (v Praze 35 %) jejích rozhodných příjmů. Je si ovšem třeba uvědomit, že ne vše musí být uznatelné jako náklad na bydlení. V první řadě jsou náklady na bydlení uznatelné pouze do výše tzv. normativních nákladů na bydlení (viz.http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/prisp_na_bydleni) a dále zákon o státní sociální podpoře stanoví, jaké náklady lze uznat (náklady za plyn, elektřinu, vodné, stočné, odvoz odpadu a centrální vytápění nebo za pevná paliva, přičemž náklady za pevná paliva se započítávají zákon stanovenými paušálními částkami za kalendářní měsíc).
Najdete-li např. nabídku nájmu v Praze s parametry:
nájemné: 10 000 Kč uznatelné služby: 2 000 Kč
a Vaše rozhodné příjmy budou na dvě osoby 7 500 Kč (což je nicméně trochu zvláštní výchozí číslo, jelikož rodičovský příspěvek v základní výměře je 7 600 Kč, a při této výši příjmu byste měla mít nárok na přídavky na děti + 500 Kč, takže bychom se měli dostat 8 100 Kč a k tomu ještě bude možné čerpat něco málo na sociálním příplatku), tak budeme počítat příspěvek na bydlení následovně:
Normativní náklady v Praze na dvě osoby v nájemním bytě jsou 7 380 Kč, což je méně než jsou Vaše skutečné náklady (10 000 + 2 000 Kč). Budeme tedy dále počítat s normativními a nikoliv skutečnými náklady.
Výše příspěvku na bydlení činí za kalendářní měsíc rozdíl mezi normativními náklady na bydlení a rozhodným příjmem rodiny vynásobeným na území hlavního města Prahy koeficientem 0,35.
7 380 - 7 500 x 0,35 = 4 755
V dané situaci byste tedy oproti současné situaci (náklady na bydlení 6000 Kč), dostávala sice částku 4 755 "navíc", ale Vaši situaci by to ve výsledku zhoršilo, jelikož příspěvek na bydlení by nestačil na dorovnání rozdílu mezi původními a novými náklady.
Ve Vámi uváděném případě (skutečné náklady na bydlení 10 000 Kč) se již dostáváme v Praze k "pozitivnímu výsledku". Jelikož rozdíl mezi náklady je nižší než příspěvek na bydlení (4755 - 4000 = 755).
Závěrem si Vás dovoluji upozornit, že "nemít otce v rodném listě" není zas tak jednoduché. Určení otcovství se považuje za úkon v zájmu dítěte, takže pokud nebude možné otcovství určit na základě manželství matky, či na základě souhlasného prohlášení matky a otce, bude za účelem zjištění otcovství zahájeno soudní řízení.
V případě potřeby svůj dotaz prosím doplňte nebo upřesněte.
Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.