Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
výše sociál.dávky?
Otázka
Dobrý den, chci se zeptat, jsem svobodná matka s dcerou, v případě, že se rozhodnu zůstat na mateřské dovolené do 4let dítěte budu pobírat 3800,-/měs. rodič. příspěvek + výživné 3000,-/měs. můžete mi prosím sdělit jestli budu mít nárok a v jaké výši na sociální příplatek a příplatek na bydlení, jestliže mé celkové výdaje za bydlení jsou 6000,-Kč měsíčně. Děkuji za odpověď.Kaja
Odpověď
Dobrý den,
pokusím se uspokojivě odpovědět na Váš dotaz. Pro nárok na sociální příplatek a příspěvek na bydlení se do příjmů započítává přídavek na dítě. Neuvádíte, zda ho již pobíráte. Proto bychom nejdříve měli stanovit jeho výši. K tomu je nutné určit životní minimum Vaší rodiny. Vaše životní minimum, dospělé osoby posuzované jako první v domácnosti, činí 2 880,- Kč. Vaše dítě spadá do věkové skupiny 0 – 6 let, proto jeho životní minimum činí 1 600,- Kč. Výše životního minima Vaší rodiny je součet těchto částek, tedy 4 480,- Kč.
1. Přídavek na dítě Pro nárok na přídavek na dítě se do příjmů započítává rodičovský příspěvek, proto celková výše Vašich příjmů činí 6 800,- Kč. Přídavek na dítě je vyplácen při splnění dalších podmínek uvedených v zákoně o státní sociální podpoře v případě, že výše příjmu rodiny nepřekročí 2,40násobek životního minima rodiny.
Výpočet: 4 480,- (ŽM Vaší rodiny) x 2,40 = 10 752,-. Výsledné číslo nám udává, že pokud Váš příjem nepřekročí částku 10 752,-, pak máte nárok na přídavek na dítě.
Výše přídavku na dítě je odstupňována podle věku. Pro potřeby dítěte ve věku od 0 do 6 let je stanovena částka 500,- Kč.
2. Sociální příplatek Na sociální příplatek máte nárok v případě, že pečujete alespoň o jedno nezaopatřené dítě a Váš příjem nepřekročí 2,00násobek životního minima Vaší rodiny. Zákon uvádí, že do rozhodného příjmu pro přiznání sociálního příplatku se započítává přídavek na dítě (500,-), rodičovský příspěvek (3 800,-) a samozřejmě Váš další příjem, v tomto případě výživné (3 000,-). Celková výše příjmů v tomto případě činí 7 300,- Kč.
Výpočet:
4 480,- (ŽM Vaší rodiny) x 2,00 = 8 960,-. Z toho plyne, že pokud nepřekročíte částku 8 960,-, budete mít po splnění dalších podmínek uvedených v zákoně nárok na sociální příplatek.
Výše sociálního příplatku se vypočítává podle vzorce:
P (příjem rodiny) x ŽMD (ŽM dítěte) ŽMD (ŽM dítěte) - ________________________________ 2,00 x ŽM (rodiny)
7300 x 1600 1600 - ________________ 2,00 x 4480
11680000 1600 - _____________ = 1600 - 1304 = 296,- Kč 8960
Výše sociálního příplatku by měla podle tohoto vzorce činit 296,- Kč měsíčně.
3. Příspěvek na bydlení Nárok na příspěvek na bydlení byste měla v případě, že jste vlastníkem nebo nájemcem bytu, který je zde hlášen k trvalému pobytu. Častým problémem je bydlení v pronájmu nebo podnájmu, kde osoba nemá hlášené trvalé bydliště. V tomto případě nárok na příspěvek na bydlení nemůže být uplatňován.
Pokud splníte podmínku trvalého bydliště, pak se dále zjišťuje, jestli Vaše náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30 (v Praze 0,35). Rozhodným příjmem bude ve Vašem případě částka 3000,- (výživné), 3800,- (rodičovský příspěvek) a 500,- (přídavek na dítě). Dále se také zjišťuje, zda součin rozhodného příjmu a koeficientu 0,30 (v Praze 0,35) není vyšší, než částka normativních nákladů na bydlení. Normativní náklady jsou stanoveny jako průměrné náklady na bydlení podle velikosti obce a počtu členů domácnosti. Pro nájemní byty zahrnují částky nájemného v souladu se zákonem o nájemném a pro družstevní byty a byty vlastníků obdobné náklady. Dále jsou do nich zahrnuty ceny služeb a energií. Normativní náklady na bydlení jsou počítány na přiměřené velikosti bytů pro daný počet osob v nich trvale bydlících.
Samotný výpočet výše příspěvku na bydlení je poměrně složitá záležitost. Z Vašeho dotazu není zřejmé, zda žijete v bytě na základě nájemní smlouvy nebo v družstevním bytě, zda máte do nájmu již počítány náklady spojené s užíváním bytu a v jak velké obci žijete. To vše je pro stanovení výše dávky nutné vědět. Na odboru státní sociální podpory by Vám po předložení všech dokladů spojených s náklady na bydlení měli být schopni říct, zda a v jaké výši byste měla nárok na příspěvek na bydlení.
S pozdravem a přáním pěkného dne
Iva Poláčková, Občanská poradna Jižní Město