Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Co po rodičovské dovolené
Otázka
Dobrý den, potřebovala bych poradit. Pracovala jsem 7 let u stejného zaměstnavatele. Dne 16.3.2009 mne skončila rodičovská dovolená do čtyř let věku dítěte a k tomuto datu jsem se dohodla se zaměstnavatelem na ukončení pracovního poměru dohodou.Ode dne 18.3.2009 jsem evidovaná na úřadu práce.Pokud si najdu práci a budu mít rizikové těhotenství, budu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství? (Pokud ano, do jaké doby musím otěhotnět, abych mohla PPM pobírat?)Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
abyste mohla coby zaměstnanec pobírat peněžitou pomoc v mateřství, musíte (vedle samotného mateřství) splnit současně dvě podmínky:
1) být v době nástupu na "mateřskou dovolenou" účastna nemocenského pojištění nebo v ochranná době (normálně 7 dnů, u těhotných zaměstnankyň 180 dnů), nástup na "mateřskou dovolenou" (přesněji nástup na peněžitou pomoc v mateřství - mateřská dovolená je pojem pracovněprávní) si matka může zvolit v termínu od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným termínem porodu,
2)mít v posledních dvouch letech před nástupem alespoň 270 dnů účasti na nemocenském pojištění.
Pokud jste před datem 16.3.2009 sedm let pracovala, tak máte celkem dost času, po kterou pro Vás nebude problém splnit podmínku 270 dnů předchozí účasti na pojištění. Je však třeba pamatovat i na podmínku první a najít si novou práci tak, aby Vám nástup na "mateřskou dovolenou" vyšel alespoň v rámci cca šesti měsíců, po kterých je těhotná zaměstnankyně i po zániku zaměstnání v ochranné době.
Co se týče rizikového těhotenství, tak zde nejde o peněžitou pomoc v mateřství, ale o "obyčejnou" nemocenskou. Platí zde podmínka první (počátek pracovní neschopnosti musí spadnou do trvání pojištění či do ochranné doby), druhá podmínka se zde nesleduje. Je třeba upozornit, že ve zkušební době s Vámi zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr bez ohledu na cokoliv (vyjma první 14 dnů prac. neschopnosti), ochranna těhotných zaměstnankyň se vztahuje pouze na výpověď (po zkušební době).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.