Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Nemoc během evidence na ÚP
Otázka
Dobrý den, neplánovaně jsem ukončila pracovní poměr podle §56 kvůli nevyplacení mzdy. Dříve jsme se s manželem snažili o dítě, ale potratila jsem. Nyní by byla vhodná doba, ale jsem evidovaná jako nezaměstnaná na ÚP. Chtěla jsem se Vás zeptat, jaké dávky bych pobírala, pokud bych otěhotněla během evidence na ÚP a nastoupila na nutné rizikové těhotenství, pokud by vše zdárně probíhalo, zároveň bych překročila podpůrčí dobu 5 měsíců. Z čeho by mi byla příslušná dávka vypočtena, zda se přihlíží i k dřívějším výdělkům a pod. Předem děkuji za odpověď, na OSSZ mi nebyli schopni odpovědět.
Odpověď
Dobrý den, pokud byste během evidence byla uznána práce neschopnou z důvodu rizikového těhotenství, pobírala byste dále podporu v nezaměstnanosti, až do vypršení podpůrčí lhůty. POdpora v nezaměstnanosti se vypočítává z mzdy, kterou jste dosahovala v posledním zaměstnání. Vzhledem k tomu, že nejste již zaměstnaná, nevznikne Vám nárok na nemocenskou a bohužel ani na peněžitou pomoc v mateřství, která je dávkou nemocenského pojištění (více informací o nároku na dávky nemocenského pojištění naleznete na http://www.mpsv.cz/cs/7). V tomto období by připadalo v úvahu finanční zajištění ze strany manžela. Z dávek státní sociální podpory by připadal v úvahu jen příspěvek na bydlení. Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu přihlášený v bytě k trvalému pobytu, jestliže 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny nestačí k pokrytí nákladů na bydlení a zároveň těchto 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny je nižší než příslušné normativní náklady stanovené zákonem. O tento příspěvek se žádá na úřadu práce (či kontaktní místo úřadu práce, v Praze sídlí na úřadu městské části). Na stránkách http://www.vyplata.cz/vypocty/vypocet-vyse-prispevku-na-bydleni_rozc.php?stayform=true si můžete spočítat, zda byste na něj měli nárok. V případě nedostatečných příjmů také dávky pomoci v hmotné nouzi. O tyto dávky se žádá na městském úřadě a poskytují se na základě posouzení příjmové a majetkové situace rodiny či jednotlivce (http://www.mpsv.cz/cs/5).
Od porodu by Vám byl vyplácen rodičovský příspěvek. Rodičovský příspěvek se nyní vyplácí ve třech variantách. Každá varianta má stanovené podmínky, za kterých ji lze zvolit (tyto podmínky naleznete např. na http://www.mpsv.cz/cs/2). V případě, že Vám nevznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství, lze zvolit jen pomalejší čerpání tedy od narození dítěte 7 600 Kč do 21 měsíců věku dítěte a dále 3 800 Kč do 48 měsíců věku dítěte. V případě, že byste chtěla zvolit jinou variantu, je možné, aby o rodičovský příspěvek zažádal otec dítěte. Rodič si může k rodičovskému příspěvku neomezeně přivydělat. Podmínkou, aby nedošlo k odebrání rodičovského příspěvku je, aby péči o dítě zajistila jiná zletilá osoba či doba, kterou stráví dítě v předškolním zařízení nepřesáhla stanovenou dobu (taktéž naleznete na výše zmíněných stránkách). Je tedy možné, aby zažádal o rodičovský příspěvek otec, přitom nadále chodil do zaměstnání a péči o dítě zajistíte Vy. Po narození dítěte je také možné žádat Za Občanskou poradnu Jižní Město, Květa Kudová