Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
ppm
Otázka
Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně toho jestli bych měla dostávat peněžitou pomoc v mateřství nebo ne. Po maturitě jsem nastoupila do práce na dobu určitou jeden rok. Otěhotněla jsem takže jsem pracovala jen půl roku a druhou polovinu jsem byla na nemocenské a potom jsme přešla na RD. 25.6.09 bude dceři 3 roky, chtěli jsme s partnerem druhé dítě, ale zatím se nám to nepodařilo a teď nevíme co by se stalo, kdybych otěhotněla, už by mi to nevyšlo že bych přešla z mateřské na mateřskou, takže v době kdybych byla těhotná bych do práce nemohla nastoupit dostávala bych nějaké peníze nebo ne??Tedy v době těhotenství před nastupem na RD. Děkuju moc za odpověď, snad jsme to napsala srozumitelně.
Odpověď
Dobrý den, nárok na peněžitou pomoc v mateřství Vám nevznikne. Podmínkou je totiž účast na nemocenském pojištění v době nástupu na peněžitou pomoc v mateřství a získání 270 dní účasti na nemocenském pojištění v době dvou let před porodem. Jelikož jste nebyla zaměstnancem (dovozuji z toho, že pracovní smlouva byla na dobu určitou) či OSVČ, nebyla jste účastna na nemocenském pojištění. Tedy ihned po porodu by Vám byl vyplácen rodičovský příspěvek.
Nenastoupíte-li do zaměstnání, můžete se zaregistrovat na úřad práce. Podle mého názoru Vám vznikne nárok na podporu v nezaměstnanosti. Nárok na podporu má osoba, která v předchozích 3 letech odpracovala alespoň 12 měsíců, přičemž péče o dítě do 4 let se považuje za náhradní dobu zaměstnání. V takovém případě se výše podpory stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu. Podpůrčí doba činí u uchazeče o zaměstnání do 50 let věku 5 měsíců, nad 50 do 55 let věku 8 měsíců,nad 55 let věku 11 měsíců. Pokud zatím nepobíráte dávky, můžete o ně zažádat. Jedná se o dávky státní sociální podpory – přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, sociální příplatek. Tyto dávky se poskytují v závislosti na výši příjmů. Žádost se podává na úřadu práce (v Praze na úřadě městské části). Více informací o těchto dávkách naleznete na http://www.mpsv.cz/cs/2. Jiné varianty mě nenapadají, tedy kromě toho, že po dobu těhotenství Vás zajistí manžel.
Jen bych chtěla upozornit, že rodičovský příspěvek se nyní poskytuje ve třech variantách. Bližší informace o jednotlivých variantách naleznete na http://www.mpsv.cz/cs/2. Vzhledem k tomu, že Vám nevznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství, můžete pobírat jen variantu pomalého čerpání (od narození dítěte 7 600 Kč do 21 měsíců věku dítěte a dále 3 800 Kč do 48 měsíců věku dítěte). Nevyhovuje-li Vám tato varianta, je zde možnost, aby o rodičovský příspěvek a jinou variantu zažádat otec, pokud bude splňovat podmínky dané varianty. Rodič si může k rodičovskému příspěvku neomezeně přivydělat. Podmínkou, aby nedošlo k odebrání rodičovského příspěvku je, aby péči o dítě zajistila jiná zletilá osoba či doba, kterou stráví dítě v předškolním zařízení nepřesáhla stanovenou dobu (taktéž naleznete na výše zmíněných stránkách). Je tedy možné, aby zažádal o rodičovský příspěvek otec, přitom nadále chodil do zaměstnání a péči o dítě zajistíte Vy. Za Občanskou poradnu Jižní Město, Květa Kudová