Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Studenti - manželé
Otázka
Dobrý den, jsme studenti VŠ a před nedávnem jsme se vzali a změnili jsme i trvalé bydliště (jsme tam hlášeni jen my dva). Chtěla jsem se zeptat jek se změní naše sociální dávky, na jaké příspěvky máme nárok a jak se změní dávky pro naše původní rodiny (máme každý 3 sourozence - žáky a studenty). Nahlásili jsme změnu na úřadu práce se čtyřměsíčním zpožděním a každý musíme platit "přeplatek na dávkách" 1900 Kč který vznikl v našich původních rodinách. Zajímalo by nás jak se došlo k této částce a jestli to bude něčím kompenzováno nebo je to jen trest za sňatek... Děkuji moc. Pavel
Odpověď
Dobrý den,
na otázku, zda máte s manželkou nárok na nějaké sociální dávky, nelze odpovědět bez důkladné znalosti Vaší sociální, zdravotní a bytové situace.
V zásadě existují tři systémy sociálních dávek - státní sociální podpora (především podpora rodin s dětmi a příspěvek na bydlení), hmotná nouze (nový systém, který nahradil především tzv. "dorovnání do životního minima") a dávky pro osoby se zdravotním postižením. Základní informace k těmto dávkám naleznete např. na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí (www.mpsv.cz).
V situaci, kdy jste s manželkou odešli ze svých rodin a uzavřeli sňatek, jste přestali být vůči Vašim původním rodinám tzv. společně posuzovanými osobami a dávky pro Vaše původní rodiny se měli přepočítat, aby se zohlednila skutečnost, že je v rodině o jednoho člena méně. Osoba pobírající dávky je povinna nahlásit úřadu všechny změny rozhodné pro další pobírání dávky a to v případě dávek státní sociální podpory a hmotné nouze do 8 dnů.
V případě, že došlo k nahlášení skutečností rozhodných pro nárok na dávku s několika měsíčním zpožděním, muselo z logiky věci dojít ke vzniku přeplatku, jelikož dávka byla vyplácena i na osobu, která v dotčené rodině již nežila. Přesná výše přeplatku závisí na tom, na jaké dávky nárok byl, a jaké dávky byly "v omylu" vyplaceny.
Svůj dotaz případně dle potřeby doplňte či upřesněte.
Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.