Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Na jaké dávky mám nárok jako matka samoživitelka?
Otázka
Dobrý de,prosím o radu. Chci odejít od manžela,od soudu si nechat vyměřit alimenty a děti do své péče. Mám děti 6 a 2 roky a ještě 2 roky budu pobírat rodičovský příspěvek. Chtěla bych si pronajmout byt,a potřebuji vědět o jaké dávky mohu žádat. Mimo jiné jsem OSVČ ale nemám žádné příjmy,pop.mizivé. Takže mám 3.500,- rodič.přísp. a budu dostávat cca 4000,- od manžela.A nájem bytu se pohybuje okolo 8000,-. děkuji za odpověd
Odpověď
Dobrý den,
v první fázi se je třeba podívat na životní minimum. Pakliže sečteme částky připadající na Vás a Vaše děti, dostaneme se k částce 6 440 Kč. Pakliže budou Vaše příjmy tvořeny výživným v částce 4 000 Kč a rodičovským příspěvkem 3 800 Kč, dojdeme k částce 7 800 Kč, což je cca 121 % životního minima Vás a Vašich dětí.
Toto Vám dává možnost čerpat ze systému státní sociální podpory přídavky na děti (500 + 610 = 1 110 Kč) i sociální příplatek (dle našeho výpočtu 1703 Kč, toto číslo ale berte raději jako orientační, jelikož výpočet sociálního příplatku je poněkud složitější záležitost - např. na www.vyplata.cz Vám vychází tento příspěvek 1531 Kč). Příspěvku na bydlení se budeme věnovat později (nezapočítává se pro účely hmotné nouze).
Pro účely dávek v hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení) musíme sečíst Vaše příjmy s těmito dávkami, takže 7 800 + 1 110 + 1 703 (1 531 vyjdeme-li z výpočtu na www.vyplata.cz) = 10 613 (10 441 dle "výplaty"). Pro získání příspěvku na živobytí by rozhodné příjmy muse-li být nižší než tzv. částka živobytí. Při tomto příjmu by pod tuto částku bylo možné klesnout pouze v případě, pokud by se částka živobytí zvyšovala z důvodů lékařem stanovené nutnosti zvláštního dietního stravování (např. dieta u cukrovky). Příspěvek na živobytí tudíž nebude připadat v úvahu. Doplatek na bydlení by teoreticky bylo možné získat, jelikož příjmy jsou "hraniční" a úřad může (ale nemusí) při splnění ostatních podmínek přiznat dávku i v případě, kdy se rozhodný příjem rodiny pohybuje v rozmezí od 1 do 1,3 násobku částky živobytí. Vzhledem k tomu, že záleží na tom, jaký názor si příslušná pracovnice udělá na celkovou sociální situaci rodiny, doporučuji se na tento doplatek raději nespoléhat.
Příspěvek na bydlení je v mnoha ohledech svébytnou dávkou, pro začátek se zde např. za společně posuzované osoby nepovažuje rodina jako např. u přídavků na děti, ale ty osoby, které mají v dotčeném bytě hlášen trvalý pobyt. Pokud bych vyšel z toho, že v daném případě byste v bytě byla hlášena pouze Vy s dětmi, budeme pro účely příspěvku na bydlení počítat s příjmem společně posuzovaných osob 8 910 (sociální příplatek se nezapočítává) a s normativními náklady na tři osoby.
Zde se možná ptáte, co to jsou ony normativní náklady. Jde o to, že se v žádosti o příspěvek na živobytí dokládají náklady na bydlení (pouze dle zákona uznatelné náklady - nikoliv např. hypotéční úvěr na koupi bytu, či příspěvky do fondu oprav), ale (zjednodušeně řečeno) nelze uznat náklady jdoucí nad nařízením vlády stanovené normativní náklady.
Pro tři osoby jsou pro rok 2009 normativní (maximální uznatelné) náklady nájemních bytů v Praze 10 140 Kč, v ostatních obcích nad 100 000 obyvatel 8 274 Kč, v obcích od 50 000 do 99 999 obyvatel 7 842 Kč, v obcícb od 10 000 do 49 999 obyvatel 7 083 Kč a v obcích do 9 999 obyvatel 6 698 Kč.
Máme-li rozhodný příjem a skutečné (max. normativní) náklady na bydlení, je již samotný výpočet příspěvku na bydlení jednoduchý. Od nákladů na bydlení odečteme rozhodný příjem vynásobený koeficientem (v Praze 0,35 a všude jinde 0,3).
Vyjdeme-li např. z rozhodného příjmu 8 910 a předpokladu, že jde o nájemní byt v Praze (kde se po započtení ceny služeb většinou dostaneme na normativní náklady), dostaneme s k tomuto výpočtu:
10 140 - 8 910 * 0,35 = 7 021,5
Po zaokrouhledí nám tedy vyjde příspěvek na bydlení 7 022 Kč (stejné číslo při těchto vstupních hodnotách vychází i na www.vyplata.cz).
Výše uvedené výpočty berte jako orientační, nemáme k dispozici specializovaný software na výpočet dávek a při výpočtu metodou "tužka papír" nemůžeme 100 % garantovat přesnost výpočtu (stejně jako nemůžeme garantovat "neomylnost" kalkulaček na www.vyplata.cz, které používáme pro ověření našich výpočtů).
V souvislosti s výpočty je třeba upozornit, že se příjmy zkoumají za tzv. rozhodné období a to je u přídavku na dítě kalendářní rok předcházející kalendářnímu roku, do něhož spadá počátek období od 1. října do 30. září následujícího kalendářního roku, v němž před počátkem uvedeného období je třeba prokázat rozhodný příjem a u sociálního příplatku a příspěvku na bydlení období kalendářního čtvrtletí předcházejícího kalendářnímu čtvrtletí, na které se nárok na výplatu dávky prokazuje, popřípadě nárok na dávku uplatňuje.
Obecné informace o jednotlivých dávkách naleznete např. na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí (www.mpsv.cz).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.