Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Rozhodné období po ukončení PP po mateřské dovolené
Otázka
Dobrý den,
k 1.6.09 jsem ukončila (předčasně - zkrácena ze 4 let na 3,5 roku) mateřskou dovolenou a nastoupila na ÚP na cca 1 týden. Od 10.6.09 jsem nastoupila do zaměstnání ve kterém jsem doposud. Jaké bude rozhodné období pro výpočet podpory, když jsem před nástupem na MD pracovala cca 4 roky u stejného zaměstnavatele, přičemž tento pracovní poměr zanikl přibližně po 1-nom roce nástupu na MD? Pomyslné ukončení současného pracovního poměru je 31.7.09.
Děkuji za odpověď na mou komplikovanou otázku :-)
IS
Odpověď
Dobrý den,
pro výpočet podpory v nezaměstnanosti je rozhodující období předchozích tří let. Pakliže Váš dotaz správně chápu, tak Vaše situace byla během posledních tří let následující: půl roku na rodičovské dovolené za současného trvání pracovního poměru a poté dva a půl roku na rodičovské dovolené bez existence pracovního poměru (co bylo před více jak třemi lety nehraje roli). V takovéto situaci budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti pouze díky započtení tzv. náhradní doby (doba péče o dítě) a dle zákona máte mít nárok na podporu počítanou z průměrné mzdy v národním hospodářství (viz. dále) pokud se doba péče o dítě posuzuje jako poslední zaměstnání. Zákon nikde nedefinuje, v jakých situacích má být doba péče o dítě (respektive náhradní doby obecně) posuzována jako poslední zaměstnání. V současnosti je taková praxe, že v případě, kdy se matka po rodičovské dovolené již nevrátí do práce, posuzuje se doba péče o dítě jako poslední zaměstnání. Nicméně vzhledem k ne zcela přesné formulaci zákona by nebylo možné vyloučit ani takový výklad, že se doba péče o dítě má posuzovat jako poslední zaměstnání pouze v případě, pokud v rozhodné době posledních tří let nebylo žádné "skutečné" zaměstnání. Bohužel mi však není známo zda a s jakým výsledkem se někdo pokusil tento výklad prosadit u správních soudů.
Pakliže mám situaci shrnout: podle zaběhnuté praxe Vám bude s největší pravděpodobností přiznána podpora pouze z průměrné mzdy v národním hospodářství (viz. dále) a v případě Vašeho nesouhlasu by se bylo nutné odvolat (čímž ještě nemáte co ztratit) a následně soudit (zde již s nejistým výsledkem a případnou nutností hradit náklady).
Podpora počítaná z průměrné mzdy v národním hospodářství pro rok 2009 a první měsíc pobírání podpory je 3 442 Kč (z čehož je třeba vypočítat poměrnou část odpovídající době Vašeho vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání).
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte,
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, o.s. Společnou cestou.
Doplnění: Při čtení dotazu mi došlo, že pravděpodobně neřešíte otázku výše podpory za týden mezi návratem z rodičovské dovolené a nástupem do nového pracovního poměru, ale otázku výše podpory v nezaměstnanosti po případném ukončení současného pracovního poměru.
Zde je situace jasná. Sice stále budete potřebovat započítání náhradní doby, ale poslední v časové řadě bude Váš pracovní poměr, takže podpora bude počítána z průměrného výdělku v tomto pracovním poměru. Předchozí čerpání podpory se projeví tím způsobem, že se Vám o již vyčerpanou část zkrátí podpůrčí doba po kterou je podpora vyplácena.