Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
podpora v nezaměstnanosti po mateřské dovolené
Otázka
Dobrý den, chtěla bych se zeptat , zda mi správně vypočítal Plzeňský úřad práce výši podpory v nezaměstnanosti. Výpočet byl z určené částky 22942 kč státem,první 2 měsíce 0,15 násobku... Na mateřské jsem byla 3 roky ( do 19.6.2009).Na úřad práce se zaregistrovala 29.6.2009,kde jsem předložila započtový list ze zaměstnání,kde byl ukončen pracovní poměr 19.6.2009 a výše platu byla 13300kč hrubého ( 11221kč čistého). Pojistné v době mateřské za mě platil stát ,stejně tak jako v případě mé známe, které za stejných podmínek úřad práce v Karlových Varech počítal podporu v nezaměstnanosti z platu ze zápočtového listu..jak je to možné? Děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
tento problém přinesla právní úprava platná od 1.1.2009. Jde o to, že v případě žadatelů o podporu v nezaměstnanosti, kteří neměli v posledních třech letech alespoň 12 měsíců doby důchodového pojištění (nestačí trvání pracovního poměru, ale musí zde být příjmy, ze kterých je odváděno důchodové pojištění) se zkoumá, jaká doba předcházela registraci na Úřadu práce. Pakliže poslední dobou byla tzv. náhradní doba (doba péče o dítě), tak se přizná pouze Vámi uváděná "minimální" podpora v nezaměstnosti. Vzhledem k tomu, že Váš pracovní poměr skončil 19.6.2009 a úřad vychází z toho, že jste až do 29.6.2009 byla doma s dítětem, tak poslední období před nástupem považuje za náhradní dobu a tudíž přiznal pouze minimální podporu.
Nemohu posoudit, jestli v případě Vaší známé byla o něco jiná situace (měla 12 měsíců doby důchodového pojištění, pracovní poměr byl posledním posuzovaným obdobím), nebo jde o případ, kdy úřady práce nepostupují jednotně. Nová právní úprava má řadu diskutabilních míst a v praxi se lze setkat s rozdílnými postoji jednotlivých úřadů. V některých případech klientům doporučuji podávat odvolání a případně i správní žalobu, ale ve Vašem případě bych příliš šancí na úspěch nehádal.
K této problematice jsme se komplexně vyjadřovali např. pro iDNES - viz. http://finance.idnes.cz/z-rodicovske-rovnou-na-urad-prace-jeden-mesic-pripravi-rodice-az-o-10-tisic-1qs-/viteze.asp?c=A090701_110822_viteze_bab.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.