Podpora v nezaměstnanosti po RD

Dotaz ze dne 18. 8. 2009 22:32.

Otázka

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat z jaké částky se vypočítá podpora v nezaměstnanosti po ukončení rodičovské dovolené. Pracovní smlouva byla ukončena 18. 7. 2009 dohodou. Při rodičovské dovolené jsem pracovala na poloviční úvazek 1,5 roku, byla jsem tedy účastna důchodového pojištění více než 12 po sobě jdoucích měsíců. Tento pracovní poměr byl ukončen 30. 6. 2009. Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

pakliže jste v době posledních tří let měla alespoň 12 měsíců doby důchodového pojištění, musí se Vám podpora v nezaměstnanosti počítat dle ustanovení § 50 zákona o zaměstnanosti, dle kterého se výše podpory stanoví z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u uchazeče o zaměstnání zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely v jeho posledním ukončeném zaměstnání v rozhodném období podle pracovněprávních předpisů. Je zde ovšem třeba brát zřetel též na ustanovení § 52 citovaného zákona, dle které uchazeči o zaměstnání, jehož poslední výdělečná činnost před podáním žádosti o podporu v nezaměstnanosti nebyla dobou důchodového pojištění, který však splnil podmínku celkové doby předchozího zaměstnání, se podpora v nezaměstnanosti stanoví z průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu, kterého dosáhl v posledním zaměstnání nebo jiné výdělečné činnosti, které jsou dobou důchodového pojištění. Pakliže jste v období 30.6.2009 až 18.7.2009 neměla příjmy z pracovního poměru, které by Vám založily dobu důchodového pojištění, lze předpokládat, že ÚP u Vás půjde zpátky k "k poslednímu zaměstnání, které je dobou důchodového pojištění" a vyplatí Vám podporu pouze z průměrné mzdy z práce na poloviční úvazek.

Nechci tvrdit, že tento výklad je jediný možný. Toliko předpokládám, že tento výklad zaujme úřad práce a Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Do 31.12.2008 by bylo jasné, že byste dostala podporu počítanou z pracovního poměru, který skončil k 18.7.2009. Ustanovení § 52 sloužilo k tomu, aby se podora v nezaměstnanosti počítala z pracovního poměru či z dohody o pracovní činnosti a nikoliv z dohody o provedení práce. Změny k 1.1.2009 bohužel znění zákona poněkud zkomplikovaly. Pakliže vyjdeme z toho, že změny k 1.1.2009 měly za účel, aby se pro potřeby podpory v nezaměstnanosti nehledělo na trvání pracovního poměru, který "přežívá" pouze formálně, aniž by zaměstnanec konal práci, dojdeme k závěru, že je správný výše uvedený výklad (vypočítávat z posledního "skutečného" pracovního poměru). Osobně s tímto závěrem souhlasím, nicméně nechci vyloučit, že by někdo zkusil v odvolání či žalobě vyjít z toho, jaká byla historická funkce ustanovení § 52 (nezhoršit postavení žadatelů, jejichž posledním zaměstnáním byla zpravidla špatně placená dohoda o provedení práce) a argumentu, že "poslední zaměstnání nebo jiná výdělečná činnost, která je dobou důchodového pojištění" je třeba vykládát tak, že se pod tuto formulaci vejde pracovní poměr, který dříve byl, ale v poslední době nebyl dobou důchodového pojištění. Bohužel s právním výkladem si člověk může být (více méně) jistý až poté, co mu dá za pravdu Nejvyšší soud.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším