Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Příspěvek na bydlení
Otázka
Dobrý den. Pobírám příspěvek na bydlení, ke kterému kvartálně prokazuji zaplacení záloh na elektřinu a plyn a faktury za vodu a svoz TKO. V tomto kvartálu jsem obdržela vyúčtování elektřiny a plynu. Mám docela velké přeplatky ( nízká spotřeba plynu díky teplé zimě), zálohy však zůstávají stejné. Mám na kontaktním místě dokládat tato vyúčtování? Nebude mi příspěvek na bydlení snížen, když zálohy zůstávají stejné? Nebo v tomto kvartálu nemám o příspěvek žádat? Nepočítají se vrácené přeplatky do příjmu rodiny? Děkuji za radu. ZERY
Odpověď
Dobrý den,
z pohledu příspěvku na bydlení je rozhodující, kolik je v daném čtvrtletí zaplaceno či vráceno. Není důležité, na jaké období je hrazena záloha či naopak za jaké období je vracen přeplatek. Každé čtvrtletí se posuzuje důsledně samostatně, což může vést k různým důsledkům.
Např. si vezměme pro zjednodušení následující příklad: 1 až 3 čtvrtletí platíte vysoké zálohy - je Vám přiznán příspěvek na bydlení, podle toho, kolik jste na zálohách musela zaplatit. Ve 4 čtvrtletí je Vám vrácen přeplatek - náklady na bydlení za dané čtvrtletí se sníží o vrácený přeplatek, takže se může stát i to, že Vám za toto čtvrtletí příspěvek přiznán nebude.
Takto se postupuje i v případě, pokud by rozpočtení přeplatku na celý rok způsobilo, že by nárok na příspěvek nenáležel za žádné čtvrtletí. Zákon zvolil zjednodušení, které vede k výhodnosti vyšších záloh. Je ovšem nutné počítat s tím, že za jedno čtvrtletí bude příspěvek nižší (či žádný) a příslušné množství prostředků si na toto období "dát stranou".
Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.