Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Podpora v nezaměstnanosti po rodičovské dovolené
Otázka
Dobrý den, je mi 36 let a budu cca 8 let na mateřské dovolené ( 2 děti, v březnu 2010 jim bude 8 a 4 roky). V průběhu mateřské jsem nepracovala.Zaměstnavatel mi umožnil být se synem do 4-let věku doma, nebyl totiž přijat do MŠ.Do zaměstnání bych měla nastoupit v březnu 2010, bohužel asi nebudu moci,nemám hlídání pro syna - do MŠ nastoupí až v září 2010. Pravděpodobně budu muset se zaměstnavatelem ( nebo on se mnou) rozvázat pracovní poměr...Budu se muset zaevidovat na PU, z čeho a v jaké výši se mi vypočítá podpora v nezaměstnanosti? Velmi děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den, lze se zkusit se zaměstnavatelem domluvit na prodloužení neplaceného volna do září 2010, kdy již budete mít zajištěnou školku.
Dále lze uvažovat o změně pracovní době, která by Vám umožnila pracovat i pečovat o děti (za pomoci dalších osob – příbuzní, chůvy – na internetu naleznete nabídky maminek na hlídání za nějaký ten peníz, studentky si hlídáním také často přivydělávají). Zákoník práce ukládá zaměstnavateli vyhovět žádosti zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby. Nemusí vyhovět jen tehdy, brání-li tomu vážné provozní důvody.
Pakliže nebudete moci nastoupit, je třeba uvažovat o ukončení pracovního poměru. Nemá-li zaměstnavatel důvod s Vámi ukončit pracovní poměr (má pro Vás práci), je na Vás abyste pracovní poměr ukončila. Můžete navrhnout zaměstnavateli dohodu o ukončení pracovního poměru. Pakliže nebude ochoten dohodnout se na ukončení pracovního poměru, nezbývá než podat výpověď. V případě výpovědi je potřeba počítat s dvouměsíční výpovědní lhůtou (počíná běžet od měsíce, který následuje po měsíci, ve kterém byla výpověď doručena). Pakliže nebudete mít zajištěno hlídání, je třeba podat výpověď včas, abyste nemusela nastoupit do zaměstnání.
Výše podpory bude záviset na tom, zda po rodičovské dovolené resp. po neplaceném volnu budete ještě před ukončením pracovního poměru pracovat. Pakliže nenastoupíte do zaměstnání a nezískáte alespoň nějakou dobu důchodového pojištění výdělečnou činností, výše podpory v nezaměstnanosti stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. a 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu. Průměrná mzda v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí 2008 činí 22 942 Kč. Tedy výše podpory se bude pohybovat od 3 445 Kč v prvních měsících po 2295 Kč v posledních měsících. Jestliže se ještě před ukončením pracovního poměru vrátíte do zaměstnání a získáte tedy dobu důchodového pojištění (doba, po kterou byste měla takto pracovat není známá, úřady práce resp. Ministerstvo práce a sociálních věci nesjednotili rozhodování), bude se Vám výše podpory počítat z průměrného výdělku, který dosáhnete, a to 65% první 2 měsíce podpůrčí doby, 50% další 2 měsíce podpůrčí doby a po zbývající podpůrčí dobu 45% . Podpůrčí doba činí u uchazeče o zaměstnání do 50 let věku 5 měsíců, nad 50 do 55 let věku 8 měsíců, nad 55 let věku 11 měsíců. Pokud budete muset ukončit pracovní poměr, doporučuji se alespoň na týden vrátit do zaměstnání, pokud je to jen trochu možné vzhledem k péči o děti. Budete tak moci pobírat podpory počítanou z příjmu, nikoliv z průměrné mzdy v národním hospodářství. S pozdravem Květa Kudová Občanská poradna o.s. Společnou cestou