konec podpory v nezaměstnanosti

Dotaz ze dne 13. 9. 2009 22:37.

Otázka

Dobrý den,prosím o radu právě mi skončila podpora v nezaměatnanosti a jsem v rozvodovém řízení mám 6 letého syna a 18 letou dceru která studuje,potřebovala bych vědět na jaké dávky mám nárok abych uživila sebe a děti bydlíme v obci cca 2000 obyvatel.A prosím ještě bych potřebovala vědět do kolika dní se musím hlásit po skončení podpory v nezaměstnanosti na sociálním úřadě.

Odpověď

Dobrý den, na základě Vámi uvedených informací nelze posoudit, zda by Vám vznikl nárok na nějaké dávky. Uvedu tedy základní informace. Stát poskytuje pomoc prostřednictvím dvou systémů – dávky státní sociální podpory a hmotné nouze. V obou případech jsou dávky závislé na příjmu, u druhého systému se zohledňuji také celková majetková situace

Dávky státní sociální podpory zahrnují přídavek na dítě, sociální příspěvek a příspěvek na bydlení. Přídavek na dítě se poskytuje rodinám, pakliže jejich příjem nepřesáhne 2,4 násobek životního minima. Životní minimum Vaší rodina (Vy a děti) činí 7090 Kč (http://www.zivotniminimum.cz/). Předpokládám, že již došlo k úpravě poměrů, případně již nežijete společně s otcem dětí déle než 3 měsíce a můžete žádat o vyloučení otce ze společně posuzovaných osob. Pakliže tomu tak není, bude úřad otce posuzovat společně s vámi, tedy se změní životní minimum a bude se také započítávat otcův příjem. Upozorňuji, že v případě přídavku na děti se rozhodný příjem posuzuje za rok 2007, pakliže podáte žádost do 30.9.2009. Podáte-li žádost později, bude se zjišťovat příjem za rok 2008. Kromě příjmu z výdělečné činnosti se za příjem považují dávky nemocenského a důchodového pojištění, podpora v nezaměstnanosti, výživné. Jako příjem se považuje přídavek na dítě pro nárok na sociální příplatek a příspěvek na bydlení. V případě sociálního příplatku musí být příjem v předchozím kalendářním čtvrtletí nižší než dvojnásobek životního minima rodiny. Sociální příplatek se zvyšuje v případech, kdy dítě je dlouhodobě těžce zdravotně postižené, dlouhodobě zdravotně postižené nebo dlouhodobě nemocné, zohledněny jsou také zdravotní postižení nebo osamělost rodiče. Zde se jako rozhodný příjem započítává čistý příjem za předchozí kalendářní čtvrtletí. Výši sociálního příplatku si můžete orientačně spočítat na http://www.vyplata.cz/vypocty/vypocetsocialnihopriplatku.php?stayform=true. Příspěvek na bydlení se poskytuje nájemci či vlastníku bytu, v němž má hlášeno trvalé bydliště, jestliže náklady na bydlení nepřesáhnou 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny (opět se posuzuje příjem za předchozí kalendářní čtvrtletí) a zároveň těchto 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny je nižší než příslušné normativní náklady stanovené zákonem. K výpočtu této dávky opět můžete využít kalkulačku na http://www.vyplata.cz/vypocty/vypocet-vyse-prispevku-na-bydleni.php?stayform=true, kde naleznete i vysvětlivky k tomu, co je považováno za náklady bydlení a kolik činí normativní náklady podle místa, kde bydlíte. Žádost o tyto dávky se podává na úřadě práce resp. na kontaktním místě úřadu práce (v Praze je takovým kontaktním místem úřad městské části, odbor hmotné nouze. Další informace o těchto dávkách naleznete na http://www.mpsv.cz/cs/2.

Dávky pomoci v hmotné nouzi zahrnují příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a okamžitou mimořádnou pomoc. Poskytují se na základě posouzení nejen příjmu, ale celkových majetkových poměrů. Příspěvek na živobytí činí rozdíl mezi částkou na živobytí a příjmem, od kterého se odečtou náklady na bydlení (max. 30% příjmu, v Praze 35%). Částka na živobytí se stanovuje pro každou osobu (rodinu) individuálně, podle její snahy a možností zvýšit si příjem (prací, uplatněním nároků, prodejem majetku), její výše se u Vás odvíjí od existenčního minima (2020 Kč) do částky životního minima (2880 Kč - Vaše životní minimum), u Vašich dětí činí je její výše 1 960 Kč a 2250 Kč (v určitých případech se bude zvyšovat např. nutnost dietního stravování) – tyto částky se sčítají. Doplatek na bydlení řeší nedostatek příjmu k uhrazení nákladů na bydlení tam, kde nestačí vlastní příjmy osoby či rodiny včetně příspěvku na bydlení ze systému státní sociální podpory. Dávka je poskytována nájemci nebo vlastníku bytu, který má nárok na příspěvek na živobytí a na příspěvek na bydlení. Zákon umožňuje poskytnout doplatek na bydlení i ve výjimečných případech, kdy žadatel nemá nárok na příspěvek na živobytí, případně i žadateli, který nemá nárok na příspěvek na bydlení, protože využívá jinou než nájemní formu bydlení. Výše doplatku na bydlení je stanovena tak, aby po zaplacení odůvodněných nákladů na bydlení (tj. nájmu, služeb s bydlením spojených a nákladů za dodávky energií) zůstala osobě či rodině částka živobytí. Okamžitá mimořádná pomoc je poskytována osobám, které se ocitnou v situacích, které je nutno bezodkladně řešit. Více informací o těchto dávkách naleznete na http://www.mpsv.cz/cs/5. Žádost se podává na městský úřad (v Praze úřad městské části).

Do doby, než doje k rozvodu, stále zde máme vyživovací povinnost manželů. Pakliže tuto povinnost neplní manžel dobrovolně, můžete se obrátit na soud s žalobou na výživné manželky. Hmotná a kulturní úroveň manželů má být v zásadě stejná. Pakliže poměry manžela jsou v podstatě stejné jako Vaše, je možné, že Vám výživné nebude přiznáno. http://rodina.juristic.cz/61960/clanek. Po rozvodu je možnost podat žalobu na výživné rozvedené manželky. Toto výživné může soud přiznat (pakliže druhý manžel neplní dobrovolně) rozvedenému manželovi, který není schopen sám se živit. Vzor žaloby naleznete na http://rodina.juristic.cz/61962/clanek.

Neexistuje žádná povinnost hlásit se na „sociálním“ úřadě. Je čistě na Vás, zda podáte žádost o dávky. S pozdravem Květa Kudová Občanská poradna o.s. Společnou cestou

Souhlasím se vším