RP a dále

Dotaz ze dne 14. 9. 2009 14:13.

Otázka

Dobrý den,

jsme v trochu složitější situaci a tak bych ráda požádala o vysvětlení několika dotazů. Před otěhotnění jsem pracovala téměř 3 roky a tak jsem s prvním dítětem měla nárok na PPM i RP. RP mi ovšem nyní v září končí. Naše dcera se narodila předčasně a se zdravotními obtížemi. Byl jí přiznán ZTP průkaz, příspěvek na péči přiznán nebyl a žádala jsem o posouzení zdravotní stavu, abych mohla s dcerou pobírat RP do 7 let (pro postižené děti). Bohužel však dle rozhodnutí spadá pouze do skupiny postižení pod 50 % - dítě dlouhodobě nemocné. S rozhodnutím nemohu souhlasit, jelikož dcera podtřebuje neustálé rehabilitace a mou péči, do běžné školky je přijetí nemožné a i ve speciálních školkách mi doporučují být s ní ještě doma. RP jsem si však zvolila pouze do 3 let a tak mi bude nyní v září končit. Budu se odvolávat proti rozhodnutí o zdravotním stavu, bohužel je to však možné až ve chvíli kdy mi RP skončí. Speciální pedagogické centrum mi nabídlo vypracování posudku o zdravotním stavu. Potřebuji se ovšem rozhodnout, jak nyní postupovat. RP mám do 19.9. a firma ve které jsem pracovala je nyní v insolvenčním řízení (dostala jsem výpověď dohodou s odstupným). Odvolání však bude nějakou dobu trvat a vzhledem k tomu, že jsem rozvedená nemohu být doma "zadarmo". Ráda bych věděla zda mohu nyní (po RP) nastoupit na nemocenskou a bude mi vyplácena, kým a v jaké výši. Pokud nastoupím na nemocenskou a následně otěhotním (opět rizikové těhotenství), nepřeruším tedy nemocenskou, budu mít následně nárok na PPM, přesto že již zaměstnavatel neexistuje? Mohu nyní nastoupit na úřad práce, bude mi vyplácen příspěvek v nezaměstanosti, pokud se však nepletu, vypočítává se z RP a poté bych neměla nárok na PPM? Pokud mi bude RP na základě odvolání zpětně přiznán a vyplacen, nepřeruším tím dobu pobírání RP a budu mít tedy u dalšího těhotenství nárok na PPM? Co se pro mne mění tím, že nejsem nyní zaměstnancem? Nechci nijak obcházet zákony, jen mne zajímá na co mám v současné chvíli nárok, opravdu to není s postiženým dítětem jednoduché.

Děkuji mnohokrát

Odpověď

Dobrý den,

větší část Vašeho dotazu se věnujete problematice "odvolání" proti rozhodnutí o zravotním stavu, ale v závěru se pak ptáte na možnost čerpání nemocenské, PPM a čerpání podpory v nezaměstnanosti. Úvodem si dovolím nad rámec Vašich dotazů poznamenat pár věcí k posudku o zdravotním stavu.

Proti samotnému posudku se nelze odvolávat, jelikož jde pouze o podklad, na jehož základě má být vydáno rozhodnutí (popřípadě oznámení). Odvolání pak bude možné až proti tomuto rozhodnutí (respektive u oznámení bude možné podat námitky). Je otázkou, zda-li bude cesta odvolání nejrychlejší (o odvolání bude rozhodovat ministerstvo práce a sociálních věcí, pakliže ÚP nebude ochoten Vaší žádosti rovnou plně vyhovět) - doporučoval bych situaci probrat na příslušném úřadě práce a zauvažovat o tom, zda-li by se nepovedlo nápravu sjednat rychleji:

a) podáním nové žádosti o přezkoumání zdravotního stavu, přičemž tentokrát by se pro posudkového lékaře připravila lepší dokumentace zdravotního stavu, nebo b) podáním nové žádosti o rodičovský příspěvek od 19.9. (samozřejmě i zde předpokládám připravení "lepších" posudků).

Nyní k Vašim konkrétním otázkám:

Pro možnost čerpat nemocenskou je rozhodující, k jakému datu jste skončila pracovní poměr. Nárok na nemocenskou Vám může vzniknout v případě, kdy pracovní neschopnost vznikne před skončením pracovního poměru (doba pojištění), nebo v následujících 7 kalendářních dnech (ochranná doba po skončení pojištění). V takovémto případě Vám bude vyplácet nemocenskou místně příslušná okresní správa sociálního zabezpečení a to na základě podkladů obdržených od bývalého zaměstnavatele. Nemocenská se bude počítat z výdělku, který jste dosahovala v tomto zaměstnání. Pakliže onemocníte v době, kdy nejste chráněna pojištění ani ochrannou dobou, nárok na nemocenskou nevznikne.

Nárok na PPM je nezávislý na tom, zda-li před otěhotněním čerpáte či nečerpáte nemocenskou. K získání PPM je třeba, aby začátek osmého týdne před předpokládaným termínem porodu spadal do doby pojištění (trvání pracovního poměru) nebo do ochranné doby (pro PPM a zaměstnankyně těhotné v době skončení pracovního poměru 180 kalendářních dní od skončení pracovního poměru). Vzhledem k tomu, že dle dotazu Váš pracovní poměr již skončil, máte šanci získat PPM pouze pokud znovu získáte nemocenské pojištění (typicky buď nastoupíte do práce, nebo budete OSVČ hradící si pojištění).

Pakliže pracovní poměr skončil a nejste v pracovní neschopnosti, tak Vám nic nebrání v registraci na Úřadu práce (lze pobírat RP a zároveň být evidována). Pokud jste však v posledních třech letech neměla 12 měsíců doby důchodového pojištění (byla jste tři roky na rodičovské dovolené) a před nástupem na úřad práce se nevrátíte ani na chvíli do práce, tak Vám nebude podpora vypočítána ze mzdy, ale zvláštním procentem z průměrné mzdy v národním hospodářství. V roce 2009 to znamená 1. a 2. měsíc 3 441 Kč, 3. a 4. měsíc: 2 753 Kč a po zbytek podpůrčí doby 2 524 Kč.

Pro nárok na PPM není podstatné jestli jste nebo nejste registrovaná na úřadu práce, ale to, jestli máte nemocenské pojištění či ochrannou lhůtu z nemocenského pojištění. Zrovna tak nemá na nárok na PPM žádný vliv pobírání nebo nepobírání rodičovského příspěvku.

Skutečnost, že již nejste zaměstnancem pro Vás znamená konec nemocenského pojištění a kdyby zde nebylo skutečnosti, že pečujete o malé dítě, tak byste musela řešit úhradu zdravotního pojištění. Nejste již ani důchodově pojištěna, ale v důchodovém pojištění Vám jako náhradní dobu pojištění lze uznat dobu péče o dítě mladší 4 let.

Pakliže by se nepodařilo situaci kolem rodičovského příspěvku vyřešit, bylo by na místě uvážit, jestli změna ve vaší ekonomické situaci neodůvodňuje přiznání dávky státní sociální podpory či pomoci v hmotné nouzi, na které jste doposavaď neměla nárok.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším