Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
přivýdělek při rodičovské dovolené
Otázka
Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené (dítě 10 měsíců).U svého stálého zaměstnavatele mám možnost přivýdělku (rozsah dle aktuálního množství práce). Bylo mi ale řečeno, že všeobecně lze pouze uzavřít dohodu o provedení práce (150 hodin ročně) a navíc, že není možné u svého zaměstnavatele při RD vykonávat stejnou práci, jako před nástupem na RD. Zdá se mi to divné, všude se píše, že pokud je postaráno o dítě (hlídání mám), může si rodič na RD vydělávat neomezeně. Prosím vysvětlete mi to, abych v případě, že výše uvedené není pravda, mohla tímto argumentovat. Předem děkuji
Odpověď
Dobrý den, výše přivýdělku k rodičovskému příspěvku není nijak omezena. Podmínkou pro Zachování výplaty rodičovského příspěvku je zajištění péče o dítě jinou zletilou osobou případně nepřekročit dovolený pobyt ve školce. Rodič může být výdělečně činný na základě pracovní smlouvy, dohody o pracovní činnosti i dohody o provedení práce. Skutečnost, že zaměstnanec vykonává stejnou činnost na základě některé z dohod jakou vykonává v hlavním pracovním poměru, by mohla být považována za obcházení zákona (ovšem inspektorát práce sám nekontroluje, musel by tedy dostat podnět od jiné osoby). V této situaci lze využít žádosti o dočasnou úpravu pracovní doby, které zaměstnavatel vyhoví.
§ 241 (zákoník práce)
(1) Zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.
(2) Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15let,těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o osobu,která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II(středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost), o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
Což by znamenalo, že nebudete na rodičovské dovolené, ale po dobu čerpání rodičovského příspěvku nebo po jinou stanovenou dobu, budete mít upravenou pracovní dobu současného pracovního poměru. Není tedy třeba uzavírat žádnou jinou smlouvu či dohodu. Takto Vám budou plynout všechny výhody pracovního poměru - dovolená, důležité překážky na straně zaměstnance (nemoc, ošetřování člena rodiny, doprovod dítěte k lékaři apod.). S pozdravem Květa Kudová Občanská poradna o.s. Společnou cestou