Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Příspěvek na bydlení a social.dávky
Otázka
Dobrý večer chtěla bych poradit.Je mi 18 let těd v červnu jsem dokončila školu po prázninách jsem se nahlasila na uřad práce jelikož jsem nesehnala práci ve svém oboru a ted jsem zjistila že jsem těhotná ve 3 měsíci.Tak že jsem na neschopence riz.těh.nárok na peníze nemam když jsem nikde nedělala,bydlím u babičky kde mám i trvalé bydliště.mužu žádat o socialní příspěvek když budu mět u babičky nájemní smlouvu??Než začnu pobírat 7600kč??Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
nejsem si zcela jist co myslíte pod termínem "sociální příspěvek". Z používaných termínu by tomuto byl zřejmě nejpodobnější termín "sociální příplatek", což je dávka státní sociální podpory. Na tuto dávku v současnosti nemůžete mít nárok, jelikož jde o dávku pro rodiče a Vy zatím rodič nejste. Ze systému státní sociální podpory zatím rovněž vypadají přídavky na děti (zatím zde není dítě) a rodičovský příspěvek (zmíněných 7 600 Kč) taktéž připadá v úvahu až po porodu. V současnosti by se tak z dávek státní sociální podpory dalo uvažovat maximálně o příspěvku na bydlení, přičemž k této dávce by bylo třeba mít v dotčeném bytě na sebe nájemní (nikoliv podnájemní) smlouvu a dále se je třeba připravit na to, že budete posuzována společně s ostatními osobami, které mají v bytě hlášený trvalý pobyt. Další podrobnosti k dávkám státní sociální podpory naleznete např. na: http://www.mpsv.cz/cs/2.
Vedle systému státní sociální podpory, který je primárně zaměřen na podporu rodiny s dětmi, existuje tzv. systém pomoci v hmotné nouzi, který se snaží garantovat, aby nikdo, kdo se snaží svoji situaci řešit, nebyl ohrožen na životě v důsledku nemajetnosti. V rámci tohoto systému se vyplácí tzv. příspěvek na živobytí (nástupce staršího dorovnání do životního minima), doplatek na bydlení (další dávka na bydlení pro sociálně nejslabší) a dávky mimořádné okamžité pomoci. U těchto dávek je třeba zkoumat nejen Váš příjem, ale též příjem společně posuzovaných osob (nemluvě o dalších okolnostech, jako např. Vaše možnosti zlepšit svou situaci uplatněním svých práv, prodejem majetku atd.). Z dotazu neplyne, jaká je Vaše současná ekonomická a sociální situace (z čeho žijete). Pakliže bydlíte u babičky, je poměrně pravděpodobné, že úřad bude řešit, jaký charakter má Vaše soužití. Pakliže dojde k závěru, že vedete společnou domácnost (hospodaříte "z jednoho hrnce") bude pro účely nároku na dávky v hmotné nouzi posuzovat Vás a Vaší babičku dohromady. Další informace k dávkám v hmotné nouzi naleznete např. na: http://www.mpsv.cz/cs/5
V dané situaci by se bylo na místě dále zamyslet nad tím, jaké práva máte z hlediska výživného. Zaprvé lze vzhledem k okolnostem uvažovat o výživném vůči rodičům. Sice se neodvážím odhadovat výsledek případného soudního sporu, pakliže se rodiče budou návrhu bránit s tím, že by poskytnutí výživného bylo v rozporu s dobrými mravy, ale stojí za to, se nad touto možností zamyslet.
Nepochybný je nárok vůči otci dítěte (ten je povinen neprovdané matce přispívat přiměřeně na úhradu výživy po dobu dvou let, jakož i na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím, přičemž za období odpovídající mateřské dovolené lze peníze požadovat dopředu již během těhotenství), nicméně tímto nevyřešíme současnou situaci.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.