Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
výživné a dávky SSP
Otázka
Dobrý den, jsem sanoživitelka a starám se o dvě děti. S druhem a otcem svých dětí nežiji 5 let. Byl vyloučen z okruhu společně posuzovaných osob v roce 2004 a k této žádosti byla přiložena mimosoudní dohoda o výživném. V současnosti mi byly odebrány přídavky na děti a sociální příspěvek s tím, že musím úřadu doložit rozsudek o výživném nebo dohodu o výživném schválenou soudem. S druhem jsem se na výživném dohodla, nebyli jsme manželé a nevidím žádný důvod obracet se ohledně výživného na soud, pokud s výživným nemám problémy a bývalý druh platí pravidelně. Ve formulářích o výše uvedené dávky SSP není nikde uvedeno, že musím dokládat soudem schválenou dohodu o výživném případně rozsudek o výživném. Prosím,poraďte, jakým způsobem mám dále pokračovat. Děkuji za odpov+ěď.
Odpověď
Dobrý den, zákon o státní sociální podpoře stanoví jako náležitost žádosti o dávku mimo jiné „potvrzení“ o výši výživného. Nicméně nespecifikuje, co by takovým potvrzením mělo být resp. není přímo vyžadováno, že musí jít o rozsudek o výživném nebo dohodu o výživném schválenou soudem.
Pakliže se rozhodnutím daného orgánu nesouhlasíte, lze se proti rozhodnutí odvolat (do 15 dnů od doručení) s tím, že dohoda s druhem o výši výživného je postačujícím potvrzením (případně doložit výši výživného útržky složenek či výpisem z účtu) výše výživného. Spor s úřadem o to, zda je toto postačující potvrzení či ne může trvat delší dobu. Je na Vás, zda se tozhodnete pro tuto cestu nebo raději necháte výživné stanovit soudem. Sice nyní nemáte problémy s hrazením výživného, ale to neznamená, že později problémy nenastanou. Rozsudek či soudně schválená dohoda Vám dávají možnost obrátit se na soud případně na exekutora a vymáhat dlužné částky.
Je třeba upozornit, že sociální pracovnice sami mohou dát podnět soudu k zahájení řízení o výživném. Pakliže rodiče nežijí spolu, může soud zahájit řízení i bez návrhu některého z rodičů. S pozdravem Květa Kudová Občanská poradna o.s. Společnou cestou