Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
dotaz
Otázka
Dobrý večer chtěla bych se zeptat.Čekám dítě s mužem který je zadlužen,své minimální tedy nízké výplaty vkládá jen do dluhů,pohybuje se v partě lidí kteří fetují.On sám chodí do hospody a kouří marihuanu.Už má z předešlého vztahu jednu dceru s kterou navštěvoval hospodu.Proto se chci zeptat co se stane pokud jej neuvedu jako otce?Tedy se stanu svobodnou matkou a pokud jej uvedu a on tedy bude muset přispívat na mne i dceru má nárok na navštěvu dcery??Mužete mě poradit co pro mě bude nejlepší jelikož otci dítěte je jedno zda ho uvedu či ne(peněžně)...Děkuji moo za rychlou odpověd.
Odpověď
Dobrý den,
na dotazy zaslané přes internet zodpovídáme až po vyřízení osobních a telefonických konzultací, což v praxi znamení, že jsou dotazy zodpovídány ve lhůtě 14 dnů.
Z hlediska zákona je právem dítěte, aby měl v rodném listě uvedeného otce a to bez ohledu na to, co matka či otec chce. Pakliže nejste vdaná a neučiníte s nějakým mužem prohlášení o otcovství na matričním úřadu, bude o situaci vyrozuměn soud, který následně zahájí řízení o určení otcovství. V rámci řízení se bude zkoumat, zda-li Víte, kdo je otcem dítěte, respektive to, s kým jste měla pohlavní styk v době mezi 300 a 180 dnem před porodem dítěte. Neznámého otce by tak měli mít pouze ty děti, u kterých otce není možné dohledat ani tímto způsobem (děti opuštěné, děti u kterých není matka schopna vypovědět kdo je otcem - např. náhodná známost na večírku atd.).
Otec má k dítěti stejná práva jako matka, takže např. v první řadě bude třeba řešit, jestli dítě má být svěřeno do péče matky, otce, nebo do střídavé či společné péče rodičů. V praxi lze očekávat, že dítě dostanete do péče, ale to je dáno biologickými předpoklady k plnění potřeb takto malého dítěte a nikoliv tím, že by právo matku nějak upřednostňovalo.
V praxi se zdůrazňuje především povinnost hradit výživné a právo na styk s dítětem, ale to zdaleka neznamená, že by druhý z rodičů neměl práva na informace o dítěti, právo spolurozhodovat o důležitých životních věcech atd.
Povinnosti přispívat k výživě není otec hoštěn ani v případě, kdy nemá žádné příjmy, takže pokud nebude platit, musí počítat s rizikem stíhání pro zanedbání povinné výživy. V daném případě by zřejmě došlo k tomu, že by mu bylo bylo výživné stráváno přímo ze mzdy, přičemž by zde byla šance na získání těchto peněz bez ohledu na zadlužení díky tomu, že výživné na nezletilé dítě má režim tzv. přednostní pohledávky.
Pokud jde o styk s dítětem, tak není vyloučeno, aby soud styk otce s dítětem zakázal, ale jde o opatření, které je dosti výjimečné a předpokládá, že soud dojde k závěru, že styk s otcem dítě reálně ohrožuje. Jinak má otec na styk právo s tím, že se rodiče buď dohodnou, nebo režim styku upraví soud.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.