Sociální dávky

Dotaz ze dne 24. 11. 2009 17:37.

Otázka

Dobrý den.Chtěla jsem se zeptat, jsem na MD(mám 3měsíční dceru).Stále ještě jsem studentkou SŠ,proto dostávám rodičovský příspěvek.Odcházíme od přítele a tak by mě zajímalo,na jaké dávky mám nárok,abych měla alespoň představu o budoucím životě kdy budu alespoň zatím sama s dcerkou.Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, nárok na dávky se odvíjí od výše příjmů případně od celkové majetkové situace, nelze na základě uvedených informací posoudit, zda a v jaké výši byste měla na dávky nárok.

Prvním systémem, jehož prostřednictvím stát poskytuje dávky je státní sociální podpory – kromě rodičovského příspěvku zahrnuje přídavek na dítě, sociální příplatek a příspěvek na bydlení. Tyto dávky se poskytují v závislosti na příjmu společně posuzovaných osob. Společně posuzovanými osobami jsou vždy rodiče a nezaopatřeně děti (bez ohledu na to zda jsou rodiče manželé či ne). Pakliže přestanete s otcem dítěte vést společnou domácnost, lze podat žádost o vyloučení otce ze společně posuzovaných osob, a to po 3 měsících, kdy společně nebydlíte. U příspěvku na bydlení se za společně posuzované osoby považují ti, kteří mají v bytě trvalé bydliště. Za příjem se vedle příjmu z výdělečné činnosti se považují dávky nemocenského a důchodového pojištění, podpora v nezaměstnanosti, výživné. Pro nárok na přídavek na dítě, sociální příplatek a příspěvek na bydlení se jako příjem považuje také rodičovský příspěvek. Dále se jako příjem považuje přídavek na dítě pro nárok na sociální příplatek a příspěvek na bydlení. Příjem se vždy zjišťuje v určitém období. Pokud jde o přídavek na dítě, pak je rozhodným obdobím kalendářní rok předcházející kalendářnímu roku, do něhož spadá počátek období od 1. října do 30. září následujícího kalendářního roku, v němž před počátkem uvedeného období je prokázat rozhodný příjem. Nyní je tedy rozhodným rokem rok 2008. U sociálního příplatku a příspěvku na bydlení období kalendářního čtvrtletí předcházejícího kalendářnímu čtvrtletí, na které se nárok na výplatu dávky prokazuje, popřípadě nárok na dávku uplatňuje. Je tedy třeba vycházet z příjmů dosahovaných v tomto období. Přídavek na dítě se poskytuje rodinám s příjmem do 2,4násobku životního minima. Životní minimum Vaší rodiny činí 4 480 Kč (Vy a dcera, kdybychom zahrnuli i přítele, pak 7 080 Kč). Můžete si jej spočítat prostřednictvím kalkulačky na http://www.mpsv.cz/cs/875. Výše přídavku na dítě do 6 let je 500 Kč. Sociální příspěvek se poskytuje rodinám s příjmem do 2,0násobku životního minima. Příspěvek na bydlení se poskytuje nájemci či vlastníkovi bytu, ve kterém je přihlášen k trvalému pobytu, pokud 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny nestačí k pokrytí nákladů na bydlení a zároveň těchto 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny je nižší než příslušné normativní náklady stanovené zákonem. Nemám dostatek informací, abych mohla zjistit nárok na uvedené dávky. Na stránce http://www.vyplata.cz/ si můžete orientačně spočítat, zda byste nárok měla. U každého výpočtu naleznete také nápovědu a vysvětlivky k potřebných pojmů. Žádost o tyto dávky se podává na úřadu práce resp. na kontaktním místě úřadu práce.

Dávky hmotné nouze jsou určeny jednotlivcům a rodinám, které nemají prostředky na uspokojení základních potřeb. Zahrnují příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádnou okamžitou pomoc. Při nároku na tyto dávky se neposuzuje jen příjem, ale celkové majetkové poměr (movité a nemovité věci, prostředky na účtu, stavební spoření apod.) a možnost uplatnit jiné nároky (výživné na děti). Příspěvek na živobytí se stanoví jako rozdíl částky na živobytí a příjmem rodiny sníženým o náklady na bydlení (náklady na bydlení maximálně do výše 30% příjmu). Částka živobytí je stanovena pro každou osobu individuálně, a to na základě hodnocení její snahy a možností si příjem zvýšit. Pro stanovení částky živobytí rodiny se jednotlivé částky živobytí osob sčítají. Částka živobytí se odvíjí od částek životního a existenčního minima (2020 Kč) .Doplatek na bydlení je poskytován nájemci nebo vlastníku bytu, který má nárok na příspěvek na živobytí a na příspěvek na bydlení (výjimečně i osoba, která nepobírá příspěvek na bydlení, jelikož má jinou formu bydlení-podnájem). Výše doplatku na bydlení je stanovena tak, aby po zaplacení odůvodněných nákladů na bydlení (tj. nájmu, služeb s bydlením spojených a nákladů za dodávky energií) zůstala osobě či rodině částka živobytí. Mimořádná okamžitá pomoc Je poskytována osobám, které se ocitnou v situacích, které je nutno bezodkladně řešit (více na http://www.mpsv.cz/cs/5). Žádost se podává na městský úřad, odbor hmotné nouze.

Pakliže jste tak již neučinila, doporučuji k soudu podle bydliště dítěte, podat návrh na úpravu poměrů k nezletilým dětem. Soud v tomto řízení bude rozhodovat ohledně péče o děti (svěření do péče jednoho rodiče či do střídavé péče) a určení výživného. Dále lze uvažovat o vyživovací povinnosti Vašich rodičů vůči Vám. Vyživovací povinnost rodičů vůči dětem trvá do doby, než jsou děti schopny se samy živit. Pakliže studujete v prezenčním studiu, nejde např. o druhou školu stejného stupně nebo o situaci, kdy jste se po několika letech výdělečné činnosti rozhodla opět vrátit do školy, měli by Vám rodiče přispívat na výživu. S pozdravem Květa Kudová Občanská poradna o.s. Společnou cestou

Souhlasím se vším