Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Podpora po MD
Otázka
Dobrý den,chci se zeptat:V dubnu mi končí 6-ti letá MD (2děti po 3 letech).Jsem vedená jako zaměstnanec místní firmy s prac.poměrem na dobu neurč.,tím pádem se teoreticky mám vrátit do práce.Jelikož nemám nikoho kdo by hlídal děti a odváděl je do školky,školy a pod.,nevím co dál.Na dotaz ohledně zkrácené prac.doby mi zaměstnavatel odpověděl záporně,a že mám počítat s 3směnným či nepřetržitým provozem,což pro mne nepřipadá v úvahu.Budu muset pravděpodobně podat výpověď.Zajímalo by mě jak se v tomto případě vypočítá podpora v nezaměstnanosti a jaká by byla pro mne nejlepší varianta???Jsem bezradná,nerada bych skončila bez prostředků,splácíme hypotéku a už teď máme příjem na hraně.Děkuji.
Odpověď
Dobrý den, nejprve se zastavím u povinnosti zaměstnavatele vyhovět žádosti o změnu pracovní doby (kratší pracovní doba nebo jiná vhodná úprava stanovené týdenní pracovní doby). Tuto povinnost má vůči zaměstnankyni pečující o dítě mladší než 15 let, nebrání-li tomu vážné provozní důvody (§ 241 zákoníku práce). Zaměstnavatel tedy Vaší žádosti musí vyhovět, pakliže mu nebrání vážné provozní důvody. Bohužel zákoník práce nedefinuje pojem „vážné provozní důvody“. Z judikatury lze dovodit, že je rozhodující zejména vyhodnocení, jaký (jak významný) by představovala změna zásah do provozu zaměstnavatele ve srovnání se stavem, kdy pracuje po stanovenou pracovní dobu. Jen pokud by byl znemožněn narušen nebo vážně ohrožen řádný provoz, lze dovodit, že tu jsou vážné provozní důvody. Záleží tedy na tom, jaké zaměstnání vykonáváte. Vzor žádosti o změnu pracovní doby naleznete např. na http://www.pravozadarmo.cz/clanky/pracovni-pravo/zadost-o-povoleni-kratsi-pracovni-doby-z-duvodu-pece-o-dite-mladsi-15-let.html. Kdyby zaměstnavatel odmítl vyhovět, a Vy jste se domnívala, že tu nejsou vážné provozní důvody, mohla byste se obrátit na soud se žalobou o změnu pracovní doby. Pokud by zaměstnavatel neumožnil změnu pro vážné provozní důvody (a Vy byste neměla zájem soudně řešit, zda tu vážné provozní důvody jsou či ne), nezbývalo by než pracovní poměr ukončit (nebo zkusit požádat o neplacené volno). Pracovní poměr lze ukončit dohodou nebo výpovědí. V případě dohody musí obě strany souhlasit s ukončením pracovního poměru (za daných podmínek – datum ukončení, nárok na odstupné). Zaměstnanec může dát výpověď z jakéhokoliv důvodu (není nárok na odstupné). Pracovní poměr v případě výpovědi skončí až po uplynutí dvouměsíční výpovědní lhůty, která počíná běžet od měsíce, který následuje po měsíci, ve kterém byla doručena výpověď druhé straně. Výpověď můžete podat i v době rodičovské dovolené (kdybyste potřebovala, aby pracovní poměr skončil tak, abyste nemusela nastoupit do zaměstnání).
Výše podpory bude záviset na tom, zda skončí později pracovní poměr nebo rodičovská dovolená. Pokud by pracovní poměr skončil dříve nebo ke stejnému dni skončení rodičovské dovolené, pak se výše podpory stanoví z průměrné mzdy v národním hospodářství (tj. částka cca od 3 500 Kč do 2 500 Kč). Nastoupíte-li po skončení rodičovské dovolené ještě do zaměstnání alespoň na pár dnů (dle našeho názoru stačí jeden den), bude se výše podpory v nezaměstnanosti počítat z průměrného výdělku dosahovaného v tomto zaměstnání.
Pro zachování pracovního poměru by asi bylo nejvhodnější dosáhnout úpravy pracovní doby. Nedokáži posoudit, zda zaměstnavatel obhájí existenci vážných provozních důvodů, jež brání povolení změny pracovní doby. Či zda byste se pokoušela soudně prokazovat, že žádné vážné provozní důvody nejsou.Nepřipadá-li v úvahu změna pracovní doby a budete pracovní poměr ukončovat, doporučovala bych alespoň získat pár dní výkonu práce pro vyšší podporu v nezaměstnanosti. Finanční situaci lze zkusit udržet i prostřednictvím dávek na www.mpsv.cz naleznete informace o dávkách státní sociální podpory a hmotné nouze. Na www.vyplata.cz si orientačně můžete spočítat, zda byste měli nárok na dávky státní sociální podpory. S pozdravem Květa Kudová Občanská poradna o.s. Společnou cestou