Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Evidence na ÚP, následné těhotenství a nemocenská. Co mi bude vyplaceno?
Otázka
Dobrý den, je mi 30let, jsem svobodna jsem v evidenci ÚP od srpna 2009. Během evidence jsem otěhotněla po krátkém vztahu otec dítěte se mnou nebydlí ani mě finačně nepodporuje. Teď dle lékařských vyšetření budu asi na nemocenské při evidenci na ÚP. Poslední výplata dávky za prosinec je v půlce ledna 2010. Jaké jsou další možnosti příspěvků, pokud mi již nebudou vypláceny dávky a nemocenská? Jak je to s PPM? Kde si můžu o příspěvku do porodu požádat? Jsem z okresu Praha-západ Jesenice. Jen chci doplnit, že před evidencí na ÚP jsem pracovala u jednoho zaměstnavatele skoro 4 roky na HPP od 1.8.2005 do 31.7.2009, pak jsem nastoupila na ÚP. Jak to bude s dávkami do porodu a po porodu? Děkuji moc za informaci, nevím kam se mám obrátit na Úřadu práce mi žádné info nedali. Předem moc děkuji za odpověď, bohužel nevím, kam se obrátit konkrétně.
Odpověď
Dobrý den,
v dotazu uvádíte, že jste otěhotněla v době, kdy jste byla v evidenci uchazečů o zaměstnání. Vzhledem k této skutečnosti nebudete mít nárok ani na nemocenskou ani na peněžitou pomoc v mateřství. V obouch případech jde totiž o dávky ze systému nemocenského pojištění, které funguje na tom principu, že se dávka může vyplatit pouze v případě, kdy k pracovní neschopnosti či k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (nejdříve počátkem osmého týdne před předpokládaným termínem porodu) dojde během účasti na pojištění (typicky doba trvání pracovního poměru) nebo v ochranné lhůtě (7 dní po skončení pracovního poměru, zvláštní pravidla platí pouze pro ženy, které jsou těhotné již v době skončení pracovního poměru).
Vaše pracovní neschopnost tudíž bude spočívat pouze v tom, že Vám lékař pro úřad práce potvrdí, že nejste schopná plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání a tudíž budete omluvena z docházení na pohovory atd.
Vyjdu-li z předpokladu, že Vám před porodem nevznikne nové pojištění (nenajdete si práci), tak budete v souvislosti s mateřstvím moci čerpat až po porodu dítěte tzv. rodičovský příspěvek a to v čtyřleté variantě (7 600 Kč měsíčně do 21 měsíců věku dítěte a následně 3 800 do 4 let věku dítěte).
Pokud jde o dávky před porodem, tak po dočerpání podpory v nezaměstnanosti budete odkázána na podporu rodiny či na obecný systém sociálních dávek.
Zde doporučuji prostudovat:
Státní sociální podporu - většina dávek bude přicházet v úvahu až po porodu, ale již nyní je možné uvažovat o tom, zda-li splňujete podmínky pro příspěvek na bydlení. Bližší informace např. na: http://www.mpsv.cz/cs/2.
Pomoc v hmotné nouzi - záchraná síť pro osoby, které nemají ani na prosté přežití. Bližší informace např. na: http://www.mpsv.cz/cs/5.
V souvislostí s Vaší situací je na místě zdůraznit, že bude po porodu co nejrychleji podat návrh na úpravu poměrů k dítěti, abyste měla přiznáno výživné na dítě (novorozeně by se do péče matky nesvěřilo pouze v extrémních případech) a dále byste měla věnovat pozornost možnosti žádat příspěvek na výživu a úhradu některých nákladů neprovdané matce (viz. ustanovení § 95 zákona o rodině).
Zaprvé je otec dítěte, za kterého není matka dítěte provdána, povinen matce přispívat přiměřeně na úhradu výživy po dobu dvou let, jakož i na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem. Zde je třeba zdůraznit, že jde o náklady a výživu matky a nikoliv dítěte, lze proto požadovat příspěvek na vitamíny, těhotenské oblečení atd. a nikoliv např. na výbavičku dítěte.
Vzhledem k tomu, že Vaše situace, bude zřejmě dosti komplikovaná již před porodem, bylo by na místě zauvažovat, zda nevyužít možnosti žádat příspěvek podle druhého odstavce. Ten totiž uvádí, že k zajištění úhrady výše uvedených nákladů, jakož i k zajištění výživy dítěte po dobu, po níž by zaměstnankyni podle zvláštního předpisu náležela mateřská dovolená, může soud na návrh těhotné ženy uložit tomu, jehož otcovství je pravděpodobné, aby potřebnou částku poskytl předem.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.