Nárok na mateřskou, kouření v těhotenství

Dotaz ze dne 4. 12. 2009 10:04.

Otázka

Dobrý den,

jsem asi tak ve 2-3 týdnu těhotenství a mam na Vás více dotazů. Jsem dlouhodobá kuřačka (15 cigaret denně), chtěla jsem se zeptat jestli mam přestat kouřit ze dne na den nebo postupně omezovat. Nevím co by bylo pro mé děťátko lepší. Dále bych se chtěla zeptat kolik budu pobírat přibližně mateřskou dovolenou, když jsem 3 měsíce na pracovním úřadě a před tím jsem pobírala minimální mzdu (7120), teď jsem zaměstnána na dohodu a chtěla bych se zeptat jestli by se mi vyplatilo se nechat teď zaměstnat na hlavní pracovní poměr. Jakou mateřskou dovolenou bych pobírala kdybych byla na pracovním úřadě a jakou mateřskou dovolenou bych pobírala kdybych se nechala zaměstnat na hlavní pracovní poměr a měla bych 15 tisíc čistého. Dále bych se chtěla zeptat kdybych zůstala na pracovním úřadě, platili by za mě zdravotní a sociální. Nebo kdo platí v těhotenství zdravotní a sociální. Mockrát Vám děkuji za Vaši odpověď. Doopravdy nemám s tímto vůbec žádné zkušenosti.

Odpověď

Dobrý den,

naše poradna se nevěnuje poradenství v oblasti zdravotní péče, takže Vám nejsme schopni poradit, jaký je ideální postup léčby závislosti na nikotinu.

Pakliže jste v současnosti registrovaná na úřadě práce, je jasné, že si v současnosti nevyděláváte více jak 4 000 Kč měsíčně. Co je však pro možnost získání peněžité pomoci v mateřství (dále jen PPM) zásadní je to, o jakou dohodu jde a popřípadě jaké částky si vyděláváte. Pakliže byste pracovala na DPP neměla byste v současnosti nemocenské pojištění a tudíž byste ani nemohla získat PPM (předpokládám, že v době ukončení pracovního poměru jste ještě těhotná nebyla). Pakliže pracujete na dohodu o pracovní činnosti, můžete být nemocensky pojištěná, nicméně i zde je třeba zkoumat výši příjmu. Nemocenské pojištění totiž vzniká u zaměstnání, ve kterých byl sjednán příjem minimálně 2 000 Kč měsíčně, respektive byl sjednán příjem nižší, ale v dotčeném měsíci byl dosažen příjem alespoň 2 000 Kč.

Pro získání PPM je třeba nejen účast na nemocenském pojištění (nebo tzv. ochranná doba, ale tu ve Vašem případě není zřejmě třeba řešit), ale též to, abyste měla během posledních dvou let alespoň 270 dnů účasti na pojištění. V dotazu neuvádíte, jak dloho jste před nástup na úřad práce pracovala a tak budeme dále předpokládat, že potřebnou dobu pojištění jste již získala, nebo do nástupu na PPM získáte.

I kdyby jste byla zaměstnána na dohodu o pracovní činnosti, která Vám zakládá nemocenské pojištění, bude pro Vás i tak z hlediska výše PPM výhodnější, pakliže alespoň na zbytek těhotenství uzavřete pracovní poměr na vyšší částku. Podpora v nezaměstnanosti se Vám totiž pro účely výpočtu PPM nebude započítávat, takže i kdyby jste si neměla ve výsledku vydělat víc než kolik v současnosti činí Váš příjem z dohody + podpora, budete mít ve výsledku znatelně vyšší peněžitou pomoc v mateřství. Výši dávky si můžete orientačně spočítat pomocí kalkulačky, kterou naleznete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz/cs/4215).

Pakliže byste se rozhodla nenastoupit do zaměstnání a zůstat v evidenci uchazečů o zaměstnání, tak Vám sociální pojištění není hrazeno, ale nemusíte si ho ani hradit sama. To znamená, že osoby na úřadě práce nemají v zásadě nárok na dávky nemocenského pojištění (pakliže jim nesvědčí ochranná lhůta ze skončeného zaměstnání, nebo si nazaloží nemocenské pojištění v rámci dovoleného přivýdělku) a pokud jde o důchodové pojištění, tak lze v určitém rozsahu započítat tuto dobu jako tzv. náhradní dobu důchodového pojištění. Oproti tomu zdravotní pojištění musí být za každého občana hrazeno "od kolébky po hrob", přičemž v době vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání jste tzv. státním pojištěncem, což znamená, že pojištění za Vás primárně hradí stát.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším