Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Ma manzelka(cizinka)narok na podporu v nezamestnanosti a zdravotni pojisteni?
Otázka
Dobry den. Rad bych Vas chtel poprosit o radu.Pred dvema lety jsem se ozenil s cizinkou,(manzelka je polka a poznali jsme se v Irsku).V soucasne dobe jeste stale vyrizujeme zmenu jmena pro manzelku.Vyrizuje to v polsku a uz to trva pul roku.Trvaly ani prechodny pobyt jeste nema vyrizen,cekaji na nove prijmeni.Manzelka momentalne nepracuje a chtel bych se zeptat jestli ma narok na podporu v nezamestnanosti(3 posledni roky ma odpracovano v zemi EU(Irsko)a na zdravotni pojisteni.Nikde se nemuzu dovedet pravdu,pac nikdo poradne nevi.Tak proto se obracim na Vas.Mockrat dekuji za odpoved
Odpověď
Dobrý den,
zdravotní pojištění České republiky kryje ve své podstatě dva okruhy osob. Zaprvé jde o osoby, které mají na území ČR trvalý pobyt a za druhé jde o osoby, které na území ČR sice nemají trvalý pobyt, ale jde o zaměstnance zaměstnavatele, který má sídlo nebo trvalý pobyt na území České republiky. Pakliže Vaše manželka není v současnosti výdělečně činná a nemá ani trvalý pobyt, měla by být zdravotně pojištěná podle polských předpisů a v ČR čerpat toliko nezbytnou zdravotní péči z titulu europrůkazu pojištěnce (předpokládám, že s tímto máte zkušenosti ze svého zahraničního pobytu).
Co se podpory v nezaměstnanosti týče, tak zde se vychází ze státu výkonu poslední práce a z domácích právních předpisů - netuším jaké jsou příslušné polské právní předpisy, ale předpokládám že situace bude obdobná jako u nás - občan má možnost volby, zda-li si podporu v nezaměstnanosti vyřídí ve státě, kde ukončil zaměstnání (Irsko), nebo si požádá podle svého domovského práva (Polsko) z titulu zaměstnání vykonávaného v EU. Jednou věcí je otázka, v jakém státě vznikne nárok na dávku a druhou věcí pak výplata podpory, evropské právo počítá s tím, že si nezaměstnaný, který si nemůže najít práci v dotčeném místě "převede" část podpory k zahraničnímu úřadu práce, takže by se případně dalo u dotčeného úřadu informovat i na tuto možnost.
Pakliže hledáte informace ohledně evropské pracovní mobility, lze doporučit v případě potřeby kontaktovat tzv. EURES poradce (http://ec.europa.eu/eures/main.jsp?catId=3&acro=eures&lang=cs).
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.