Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
PN v obdobi krachu firmy
Otázka
Dobrý den,
jsem občanem české rep., ale jsem zaměstnancem slovenské firmy, která krachuje a nevyplácí mzdy od srpna tohoto roku. momentální jsem v PN a čekáme na totální krach, nebo bankrot... Bydlím v pronájmu v Bratislavě a budu se muset stěhovat zpět do ČR, ale chci se zeptat jak to udělat s PN? Chodím k lékaři na slovensku, zdravot. pojištovnu mám na slovensku, ale s jistým formulářem i českou pojištovnu, jak je možné přejít k českému lékaři. Je nutné ukončit PN na slovensku a začít v české rep. a ztrácím tím možnost na výplatu nemocenské dávky od sloven. pojištovny, nebo jak to funguje? asi jsem to napsal dost chaoticky, doufám, že rozumíte moji otázce. předem mockrát děkuji za Vaši odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
řádné zdravotní pojištění v české republice Vám vznikne na základě toho, že v České republice budete mít pobyt a ukončíte výdělečnou činnost v SR, nebo začnete pracovat též v ČR (z hlediska evropského práva je pro zdravotní pojištění rozhodující stát výkonu práce, ale v okamžiku výkonu práce ve dvou státech má přednost stát bydliště).
Pokud jde o čerpání nemocenských dávek ze slovenského systému nemocenského pojištění, tak mi není známo, že by tyto dávky bylo možné převést do českého systému nemocenského pojištění. V dané situaci tak zřejmě bude jedinou šancí zústat ve slovenském systému nemocenského pojištění a zjistit, zda a za jakých podmínek můžete svoji neschopnost trávit v jiném státě (v ČR).
Dané otázce se nicméně podrobněji nevěnujeme a nemohu vyloučit, že se v něčem pletu, proto bych Vám osobně doporučil probrat tuto situaci přímo s ČSSZ (www.cssz.cz) i jejím slovenským protějškem a s tzv. EURES poradcem (http://ec.europa.eu/eures/main.jsp?catId=3&acro=eures&lang=cs).
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.