Socialní davky,výživné

Dotaz ze dne 10. 12. 2009 23:03.

Otázka

Dobrý den,dne 23.05.2009 nabylo právní moci rozhodnutí o svěření mého synovce do péče mých rodičů.Ti mají přijímat sociální davky,a výživné od matky,které bylo dohodnuto na částku 2000kč ,-(matka dítěte pobíra částečný invalidní důchod 5260,-zároveň je zadlužená,je v exsekučním řízení),otec dítěte má platit 500kč ,toto mu bylo nařízeno soudem,jelikož je také zadlužen a už platí jedno výživné.Jedná se tedy o to že ani jeden z rodičů od 23.05.2009 nazaslali výživné.Moji rodiče to řešily se socialní pracovnicí,ale ne moc úspěšně,obrátili se na Exzekuční úřad,přišlo jim rozhodnutí že od roku 2010,bude matce dítěte strhávána částka 214kč a bude zaslána na andresu mích rodičů.Jak docílit toho aby bylo výživné zasílano v plné vyši,na koho se obrátit.

Děkuji předem za odpověd

Odpověď

Dobrý den, i když existuje povinnost hradit výživné a z toho plynoucí možnost vymáhat tuto povinnost přes výkon rozhodnutí či exekutora, vše může ztroskotat na tom, že není z čeho by se exekuce či výkon rozhodnutí provedly. Pokud jde o srážky z příjmu (kromě příjmu ze zaměstnání je příjmem i starobní či invalidní důchod, nemocenská, rodičovský příspěvek apod.), musí povinnému zůstat tzv. nezabavitelná část. Nemám dostatek informací, abych ji mohla spočítat, její výši si můžete snadno zjistit na http://www.vyplata.cz/vypocty/vyse-nezabavitelne-castky-ze-mzdy-09.php (výživné je přednostní pohledávka). Vzhledem k výši invalidního důchodu matky by uvedených 214 Kč mohlo odpovídat částce, kterou lze maximálně z tohoto důchodu strhnout. Exekutor může zvolit exekuci více způsoby, pokud má matka účet, mohl by nařídit strhnout dlužnou částku z tohoto účtu. Dále by mohl přistoupit k prodeji movitého nebo nemovitého majetku, pakliže takový majetek existuje. Z prodeje movitého majetku není obvykle valný výnos (starší spotřebiče a vybavení domácnosti). Z výše uvedeného plyne, že se jen stěží podaří vymoci celou částku, pokud není z čeho ji matce „vzít“.

Pokud se domníváte, že matka má i jiné příjmy nebo majetek, který exekutor nedohledal, lze zkusit podat trestní oznámení (zpravidla kdy není hrazeno výživné po delší dobu, v praxi se ustálila doba 6 měsíců). Policie může dospět k tomu, že matka se snaží, ale její poměry jí ti neumožňují hradit více, v takovém případě nepůjde o trestný čin. Pokud ale policie dospěje k názoru, že se matka svým jednáním dopouští trestného činu, může matka raději zaplatit (uhrazením celé dlužné částky trestnost zaniká). U otce lze postupovat stejně tedy podat návrh na nařízení exekuce (opět záleží na tom, zda bude z čeho brát) a/ nebo podat trestní oznámení. S pozdravem Květa Kudová Občanská poradna o.s. Společnou cestou

Souhlasím se vším