Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Nemocenské dávky
Otázka
Vážené dámy, pánové, v roce 2009 jsem byl v evidenci PÚ a vyčerpal jsem celou podpůrčí dobu. Pak jsem nastoupil do zaměstnání (smlouva na dobu neurčitou se zkuš.dobou 3měsíce). Zkušební doba končí 31.12.2009. Objevily se však bohužel zdravotní komplikace, které se dají vyřešit jen PN. O délce trvání PN nemám dnes představu (předp. 3-5týdnů). - Můžeme, oba (já i zaměstnavatel) zrušit prac.poměr a ke kterému dni? - Jaké dávky mi budou vypláceny v případě delší PN a z čeho se vypočtou? Děkuji!
Odpověď
Dobrý den,
pakliže to bude ve zkušební době, tak jak Vy tak Váš zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr kdykoliv bez ohledu na případnou neschopnost, respektive překážkou ukončení pracovního poměru je u zaměstnavatele pouze prvních 14 dní pracovní neschopnosti, ale o dobu pracovní neschopnosti se zkušební doba prodlužuje, takž i zde má zaměstnavatel vždy možnost rozvázat pracovní poměr ve zkušební době po uplynutí těchto prvních 14 dnů.
Zcela kdykoliv lze rozvázat pracovní poměr dohodou.
Zaměstnanec má jinak možnost ukončit pracovní poměr výpovědí s dvouměsíční výpovědní lhůtou (počítá se od začátku měsíce bezprostředně následujícího po měsíci, ve kterém byla výpověď doručena) bez uvedení důvodů, zatímco zaměstnavatel má možnost dát platnou výpověď pouze ze zákoníkem stanovených důvodů.
Ve zvláštních případech pak lze okamžitě zrušit pracovní poměr, ale nepředpokládám, že by o takovou situaci šlo ve Vašem případě.
Z hlediska nemocenské je rozhodující to, kdy pracovní neschopnost nastala. Pakliže pracovní neschopnost vznikla v době trvání pracovního poměru, nejde o zvláštní kategorii pojištěnce a nebyla podpůrčí doba v poslední době čerpána, tak můžete čerpat nemocenskou až do 380. dne pracovní neschopnosti bez ohledu na skončení pracovního poměru (a i poté lze zkusit požádat o prodloužení). Po celou tuto dobu jde o nemocenskou počítanou z daného zaměstnání, takže se nemocenská stále počítá z příjmů dosahovaného v zaměstnání bez ohledu na to, že zaměstnání již skončilo.
Pakliže Váš pracovní poměr zanikne a bude ukončena Vaše pracovní neschopnost, bude se třeba znovu zaevidovat na Úřadě práce, přičemž možnost znovu čerpat podporu v nezaměstnanosti by byla pouze v případě, pokud byste zíklal výdělečnou činností alespoň 6 nových měsíců doby důchodového pojištění, nebo kdyby zaměstnání prokazatelně skončilo ze zdravotních důvodů, z důvodů organizačních změn nebo proto, že zaměstnavatel porušil podstatnou povinnost vyplývající z právních předpisů, kolektivní smlouvy nebo sjednaných pracovních podmínek. (Toto jsou nové podmínky pro opětovné čerpání podpory, zároveň musí být splněny standardní podmínky pro přiznání podpory.)
Nemohu bez dalšího posoudit, zda Vaše současné zdravotní komplikace bude možné uznat jako důvod skončení pracovního poměru (zákon zde má na mysli zdravotní nezpůsobilost konat práci, nikoliv krátkodobý stav) a v případě pochybností Vám proto doporučuji situaci konzultovat přímo s dotčeným úřadem práce.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.