Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
podpora v nezaměstnanosti
Otázka
Dobrý den.Jelikož mi syna nikam do školky kvůli nedovršení věku 3let do 31.8.09 nikam nevzali a i zaměstnanecká školka má plno,musím dát k 4.1.2010 výpověď dohodou.Jelikož jsem pracovala v nepřetržitém provozu(zdrav.sestra-noční a celodenní služby)tak mi na 2.a3.1 daj neplac.volno(jinak bych prej musela do práce).Chci se teda optat,jestli mám nárok na podporu v nezaměstnanosti,v jaké výši a na jak dlouho ,když jsem od července 2003 byla na neschopence(kvůli těhotenství),od ledna 2004 na MD a RD a další RD mi končí 1.1.2010.Mám slovenské státní občanství,s trvalým bydlištěm(pobytem) v Čechách.Předem děkuji za odpověď a přeji šťasný nový rok.
Odpověď
Dobrý den, nejprve trochu udělám pořádek v možnostech skončení pracovního poměru. Pracovní poměr lze ukončit dohodou nebo výpovědí (ze strany zaměstnance či zaměstnavatele). V případě dohody lze pracovní poměr ukončit ke kterémukoliv datu, zatímco v případě výpovědi pracovní poměr skončí uplynutím dvouměsíční výpovědní lhůty, jež počíná běžet od měsíce, který následuje po měsíci, ve kterém byla výpověď doručena druhé straně.
Předpokládám tedy, že jste se se zaměstnavatelem dohodla na ukončení pracovního poměru. (Pakliže jste tak ještě neučinila, lze zkusit podat žádost o změnu pracovní doby, tak abyste sladila péči o dítě a práci. Zaměstnavatel musí takové žádosti vyhovět, pakliže mu nebrání vážné provozní důvody).
Nárok na podporu v nezaměstnanosti vznikne, jde jen o to, v jaké výši. Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který v předchozích třech letech získal výdělečnou činností 12 měsíců doby důchodového pojištění. Potřebnou dobu lze získat také započtením náhradní doby zaměstnání, kterou je mimo jiné péče o dítě do 4 let. Podpora v nezaměstnanosti se v prvním případě počítá z průměrného výdělku a v druhém případě se stanoví násobkem z průměrné mzdy v národním hospodářství (částky cca od 3 500 do 2 500 Kč), záleží na tom, která skutečnost nastane později. Podle našeho názoru stačí po skončení rodičovské dovolené získat jen pár dnů důchodového pojištění výdělečnou činností, aby vznikl nárok na podporu počítanou z průměrného výdělku. Jelikož Vaše rodičovská dovolená skončila dříve než pracovní poměr, je třeba zabývat se tím, zda je neplacené volno dobou důchodového pojištění.Podle toho, co se mi podařilo zjistit se domnívám, že neplacené volno je dobou důchodového pojištění a úřad by měl vyplácet podporu počítanou z průměrného výdělku (resp. jelikož jste v rozhodném období – říjen až prosinec neodpracovala alespoň 21 dnů, bude se počítat podpora z pravděpodobného výdělku tj. kolik by průměr činil, kdybyste pracovala jako ostatní zaměstnanci). S pozdravem Květa Kudová Občanská poradna o.s. Společnou cestou
Oprava odpovědi: Při kontorle zjištěno, že neplacené volno není dobou důchodového pojištění. Pojistné není v této situaci reálně hrazeno. Neplacené volno tedy nemůže založit nárok na podporu počítanou z průměrného (pravděpodobného) výdělku. Omlouvám se za chybně uvedené informace.