Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Sociální podpora
Otázka
Dobrý den , jsem bez práce od 1.3.2009 a tím také veden v evidenci ÚP. V naději na nalezení nějaké práce ,jsem po uplynutí výplat podpory, nežádal o soc. dávky .Důvod byl příslib práce , ale měsíc od měsíce se nic nedělo a firma naopak propouštěla. Dnes jsem v těžkém problému ,žena dělá na ŽL , ale vypadá to na evidenci ÚP .Mohu žádat o soc.dávky zpětně a co k tomu potřebuji ? Jinak na ÚP jsem pozván až v únoru a bude se jednat o rekvalifikaci ? Děkuji za pomoc ,podepisovat se nechci ,dost se stydím ...
Odpověď
Dobrý den, naše poradna je zcela anonymní, není tedy nutnost uvádět své údaje. Neshromažďujeme údaje o osobách, které se na nás obrátili. Leckdy se ocitneme v situaci, ve které nám není příjemně. Ztráta zaměstnání je situací ve většině případů nechtěnou a nezaviněnou a není žádnou ostudou být veden na úřadu práce a požádat o dávky.
V našem systému nalezneme dva základní systémy dávek . dávky státní sociální podpory a dávky pomoci v hmotné nouzi.
První systém zahrnuje přídavek na dítě, sociální příplatek a příspěvek na bydlení. První dvě dávky se poskytují jen rodinám s nezaopatřenými dětmi. Tyto dávky jsou závislé na příjmu rodiny. Za příjem se považuje příjem z výdělečné činnosti, dávky důchodového a nemocenského pojištění, podpora v nezaměstnanosti, příjem z pronájmu aj. V případě žádosti o sociální příplatek a příspěvek na bydlení se za příjem považuje také přídavek na dítě. Pokud jde o přídavek na dítě, pak je rozhodným obdobím (období, ze kterého se příjem zjišťuje) kalendářní rok předcházející kalendářnímu roku, do něhož spadá počátek období od 1. října do 30. září následujícího kalendářního roku, v němž před počátkem uvedeného období je prokázat rozhodný příjem. Nyní je aktuální interval nároku 1.10.2009 – 30.9.2010, tedy rozhodným rokem bude rok 2008. U sociálního příplatku a příspěvku na bydlení období kalendářního čtvrtletí předcházejícího kalendářnímu čtvrtletí, na které se nárok na výplatu dávky prokazuje, popřípadě nárok na dávku uplatňuje. Žádost se podává na úřadě práce resp. na kontaktním místě úřadu práce (v Praze je takovým kontaktním místem úřad městské části, odbor státní sociální podpory). Více informací o jednotlivých dávkách naleznete na (http://www.mpsv.cz/cs/2. Lze si také orientačně zjisti, zda nárok na dávku je a v jaké výši prostřednictvím kalkulačky na http://www.vyplata.cz/ (sekce výpočty).
Druhým systémem jsou dávky pomoci v hmotné nouzi – příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc. Tyto dávky se poskytují jednotlivcům nebo rodinám, jejíž příjmy nestačí k uspokojení základních potřeb a nemají možnost si tyto příjmy si zvýšit vlastní prací či jiným způsobem (uplatnění jiných nároků, prodej majetku nebo jiné jeho využití). Dávky se poskytují na základě posouzení Vaší majetkové a sociální situace (nejen příjem, ale celková majetková a sociální situace). Více o těchto dávkách na http://www.mpsv.cz/cs/5. Příspěvek na živobytí se stanoví jako rozdíl částky na živobytí a příjmem rodiny sníženým o náklady na bydlení (náklady na bydlení maximálně do výše 30% příjmu). Částka živobytí je stanovena pro každou osobu individuálně, a to na základě hodnocení její snahy a možností. Pro stanovení živobytí rodiny se jednotlivé částky živobytí osob sčítají. Částka živobytí se odvíjí od částek životního a existenčního minima.Výše doplatku na bydlení je stanovena tak, aby po zaplacení odůvodněných nákladů na bydlení (tj. nájmu, služeb s bydlením spojených a nákladů za dodávky energií) zůstala osobě či rodině částka živobytí. Mimořádná okamžitá pomoc je poskytována osobám, které se ocitnou v situacích, které je nutno bezodkladně řešit. Více informací naleznete na http://www.mpsv.cz/cs/5). Žádost se podává na městský úřad (v Praze úřad městské části).
O dávky lze žádat 3 měsíce zpětně. Kromě daných žádostí je třeba vyplnit formulář o výši ročního či čtvrtletního příjmu a doložit tvrzené informace. Formuláře naleznete na http://portal.mpsv.cz/forms/. Při otevření jednotlivých žádostí se Vám zobrazí, co vše je třeba k žádosti přiložit. S pozdravem Květa Kudová Občanská poradna o.s. Společnou cestou