Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Mateřská dovolená
Otázka
Dobrý den,měla bych pár dotazů. 1. Jsem na rod.dovolené,která mi končí 29.1.2011.Kdybych nyní otěhotněla a nastoupila na mat.dov. v době před ukončením rod.dov.Nebo pár týdnů(1-4) po ukončení rod.dov. z čeho by mi byla vypočítána nová PPM? 2.Z čeho by byla vypočítána PPM pokud bych otěhotněla 1-2 měsíce před ukončením rod.dovolené?A může se mnou v době těhotenství před nástupem na novou MD rozvázát zaměstnavatel prac.poměr? Děkuji za odpoveď
Odpověď
Dobrý den,
v dané situaci je rozhodující, že trvá stále stejný pracovní poměr. V tomto případě lze totiž uvažovat o tom, že v případě vzniku nároku na novou PPM ze stejného zaměstnání do 4 let věku předchozího dítěte se spočítá nový vyměřovací základ a srovná se s tím, který se použil u předchozí PPM. Ve výsledku se pak pro výpočet PPM použije ten, který je pro matku výhodnější. Stručně řečeno v této situaci matka nemůže tratit - pokud si v mezidobí vydělá méně, použije se předchozí základ, pokud si vydělá více, použije se nový. Pakliže by se nástup na druhou PPM opozdil, nebylo by možné tuto výhodu využít a bylo by nutné použít poslední vyměřovací základ.
Pokud by rodičovská dovolená rovnou přešla na mateřskou dovolenou, tak samozřejmě nemáme nový vyměřovací základ a musíme se vrátit do minulosti k vyměžovacímu základu počítanému z doby před nástupem na první mateřskou.
Možnosti jednostraně ukončit pracovní poměr s těhotnou zaměstnankyní jsou omezené, stejně tak jako u zaměstnankyně čerpající rodičovskou či mateřskou dovolenou. Zaměstnavatel zde může dát platně výpověď pouze z omezeného počtu důvodů:
1) pro rušení či stěhování zaměstnavatele nebo jeho části (výpovědní důvod dle § 52 písm. a) a b) zákoníku práce), stěhováním není myšleno přemístění v rámci sjednaného místo výkonu práce,
2) pro které by zaměstnavatel mohl okamžitě zrušit pracovní poměr (tento důvod nelze použít u mateřské dovolené, či u rodičovské dovolené čerpané zaměstnancem v rozsahu mateřské dovolené). V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.