podpora v nezaměstnanosti a její výše

Dotaz ze dne 7. 1. 2010 08:13.

Otázka

Dobrý den,

mám na Vás velkou prosbu. Včera jsem navštívila úřad práce a ten mi nedokázal zodpovědět následující otázky. 1/ zaměstnaná jsem byla od 1.6.2000 do 31.8.2008, dále hned u dalšího zaměstnavatele 1.9.2008 do 28.2.2009, pak jsem byla od 1.3.2009 do 30.9.2009 na úřadu práce a od 1.10.2009 do 31.12.2009 pak znovu zaměstnaná, dle úřadu práce nyní nemám nárok na podporu v nezaměstnanosti, protože za poslední rok jsem ji již vyčerpala. Smím poprosit, je toto řešení správné? 2/ z jakého čtvrtletí se vypočítává výše podpory, když ukončím pracovní poměr 31.3.2010, ale celý březen budu na neschopence? Bude se vypočítávat ze 4. kvartálu roku 2009, nebo 1. kvartálu 2010? Velice děkuji

Odpověď

Dobrý den,

bez uvedení věku nemůžeme posoudit na jak dlouhou výplatu podpory jste měla nárok. Budeme-li vycházet z toho, že jste měla coby osoba mladší 50 let nárok na 5 měsíců a došlo k jejich vyčerpání v březnu až září 2009, tak skutečně v současnosti nemáte nárok na výplatu podpory.

K obnovení nároku je třeba, aby uplynula lhůta tří let, či jste získala výdělečnou činností alespoň 6 měsíců nové doby důchodového pojištění (zároveň musí být stále splněna podmínka, že ve třech předcházejících letech musí být alespoň 12 měsíců výdělečnou činností získané doby důchodového pojištění či alespoň tzv. náhradní doby zaměstnání).

Podmínka šesti "nově odpracovaných" měsíců se nevyžaduje, pakliže uchazeč o zaměstnání skončil zaměstnání:

a) ze zdravotních důvodů (dlouhodová neschopnost konat dotč. práci),

b) výpovědí danou zaměstnavatelem z organizačních důvodů,

c) protože zaměstnavatel porušil podstatnou povinnost vyplývající z právních předpisů, kolektivní smlouvy nebo sjednaných pracovních podmínek (např. nevyplácel mzdu).

Podpora se počítá z průměrného výdělku platného ke dni skončení pracovního poměru. Pakliže pracovní poměr skončí v I. čtvrtletí roku 2010, má se průměr počítat z IV. čtvrtletí roku 2009. Pakliže to není možné (v dané době zaměstnanec nepracoval, respektive nepracoval alespoň 21 dní), použije se tzv. pravděpodobný výdělek.

Ten lze zjednodušeně vysvětlit jako výdělek, který by zaměstnanec zřejmě získal, pakliže by v rozhodném období řádně pracoval. Při výpočtu se přihlíží k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy dotčeného zaměstnance nebo ke mzdě ostatních zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.

Tak či onak se při výpočtu vždy vychází jen z toho, co zaměstnanec odpracoval a ze mzdy v pravém slova smyslu. Pakliže do rozhodného období spadne např. pracovní neschopnost, tak se na jedné straně nebude vycházet z takto strávené doby a na druhé straně se nezapočítá náhrady mzy či nemocenská.

V případě potřeby dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnouc estou.

Souhlasím se vším