Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Končící MD
Otázka
Dobrý den, mám dvě děti ve věku 7 a 3 roky. S první dcerou jsem byla na MD tři roky, znovu jsem otěhotněla, ale v těhotenství jsem šla do zaměstnání, kam jsem nastoupila 10.8.2006. Pobírala jsem RP na první dceru a vzhledem k tomu, že mi dceru hlídala babička, mohla jsem i pracovat. 24.12.2006 jsem nastoupila MD s druhou dcerou. Jelikož jsem, ale byla zaměstnána krátkou dobu nepobírala jsem PPM ale RP. Pracovní poměr stále trvá, ale bohužel pro mne v současné době nemá volné místo, i když bych se do zaměstnání ráda vrátila. Zaměstnavatel již nemá povinnost mi pracovní místo držet - uplynula tříletá lhůta. Nevím jak mám postupovat dál, výpověď mi zatím nedal, ale místo pro mne také nemá. Mám se hlásit na ÚP nebo jak mám postupovat. Z jaké částky se vypočítává podpora v nezaměstnanosti v takovémto případě? Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
pakliže jste 24.12.2006 nastoupila na MD s druhou dcerou, tak Vaše dcera zřejmě během pár týdnů dosáhne věku tří let. Nejpozději k tomuto datu končí Vaše rodičovská dovolená. Pakliže se nedohodnete se zaměstnavatelem na neplaceném volnu, jste povinna nastoupit zpět do zaměstnání a zaměstnavatel je Vám povinen přidělovat práci podle pracovní smlouvy - nemusí jít o stejné pracovní místo, ale musí být dodržen sjednaný druh i místo výkonu práce (skutečnost, že uplynula tříletá lhůta není v tomto ohledu podstatná).
Pakliže pro Vás zaměstnavatel nebude mít práci, může Vám dát výpověď pro nadbytečnost, což pro Vás bude znamenat dvouměsíční výpovědní lhůtu (počítanou od začátku měsíce následujícího po měsíci, ve kterém Vám bude výpověď doručena) a nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku.
Až do skončení výpovědní lhůty trvá povinnost zaměstnavatele přidělovat Vám práci sjednanou v pracovní smlouvě. Pakliže nebude schopen této povinnosti dostát, musí Vám vyplácet náhradu mzdy.
Zaměstnavatel se může pokusit řešit situaci dohodou o skončení pracovního poměru. V takovém případě je třeba pamatovat na to, že by v dohodě měl být výslovně uveden důvod skončení pracovního poměru (nadbytečnost) či výše přiznaného odstupného. Dále je dobré mít na zřeteli, že z hlediska nároku na podporu v nezaměstnanosti je vhodné mít po skončení rodičovské dovolené alespoň krátkou dobu pracovní činnosti, aby se Vám podpora počítala z dosaženého výdělku. Pokud byste z rodičovské dovolené šla rovnou na úřad práce, dostala byste pouze minimální podporu v rozsahu cca 3,5 až 2,5 tisíce Kč.
Registrovat se jako uchazeč o zaměstnání lze až po skončení pracovního poměru.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.