Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Podpora v nezaměstnanosti
Otázka
Moje situace: na RD od 1.4.2008 (do té doby zaměstnanec), tříletá verze rodičovského příspěvku, syn dosáhne věku tří let v polovině dubna 2010. Z řady důvodů chci předrodičovské zaměstnání ukončit, předpokládám několik měsíců podpory v nezaměstnanosti. Ještě za celý duben předpokládám dostanu rodičovský příspěvek. Není mi úplně jasné, odkdy se počítá ono tříleté rozhodné období pro výpočet výše podpory. Na ÚP mám nárok jít od 1.5.2010 (jelikož za celý duben dostanu od státu rodičovák) anebo následující den po třetích narozeninách dítěte? Jestli dobře počítám, tak za období od 1.5.2010 tři roky zpět mám odpracováno pouze 11 měsíců, tj. výše podpory by se nepočítala z mého příjmu, ale tím minimalistickým způsobem z celostátního průměru. Nebylo by pro mě nejvýhodnější podat v únoru výpověď (pracovní poměr by mi skončil ke konci dubna), den po třetích narozeninách dítěte do práce nastoupit a "odkroutit" si těch pár dní, popř. vyléčit všechny neduhy? Pak bych snad měl nárok na podporu vypočítávanou z mého průměrného platu? Nenapadá mě, jestli by mi tuto cestu mohl zaměstnavatel nějak zhatit?
Odpověď
Dobrý den,
na ÚP se můžete jít registrovat jako uchazeč v okamžiku, kdy zanikne Váš pracovní poměr a zároveň usoudíte, že Vám péče o dítě již umožňuje plnění povinností uchazeče a případný nástup do nalezeného zaměstnání. Čerpání rodičovského příspěvku zde nehraje roli, či přesněji řečeno rodičovský příspěvek neřeší zda pracujete či jste veden na ÚP, ale pouze to, zda je dítěti poskytována řádná osobní péče a případný pobyt v zařízení kolektivní péče nepřesáhne stanovené limity. V praxi tak např. někteří lidé při čerpání příspěvku normálně pracují a tuto dávku považují za "příspěvek na chůvu".
Pokud jde o výši podpory v nezaměstnanosti, tak v situaci, kdy nemáte 12 měsíců výdělečnou činností získané doby důchodového pojištění, je opravdu vhodné uvážit, zda-li by nebylo vhodné se po skončení rodičovské dovolené ještě na nějakou dobu vrátit do zaměstnání.
Nenapadá mě, jak by zaměstnavatel mohl tento úmysl "zhatit". Pakliže zde nejsou důvody, pro které by mohl pracovní poměr ukončit již v době rodičovské dovolené (zánik, stěhování), tak i případná nadbytečnost povede toliko k tomu, že by Vám musel dát výpověď a čekat na její uběhnutí (nemluvě o tom, že by v takovém případě musel vyplácet odstupné). Pokud pak jde o samotnou výpověď z Vaší strany, tak zaměstnanec nemusí nic vysvětlovat a zdůvodňovat, takže k její platnosti není třeba nic víc než dodržení základních obsahových náležitostí (kdo, komu, co...) a platné doručení zaměstnavateli.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.