Má dcera nárok na příspěvek na bydlení?

Dotaz ze dne 8. 1. 2010 10:43.

Otázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda má dcera nárok na příspěvek na bydlení za těchto podmínek: má čtyřletého syna a je samoživitelka; její celkový příjem činí cca 7.500 Kč (ÚP + brigády + přídavek na dítě; otec dítěte v poslední době neplatí alimenty; bydlí v mém družstevním bytě, kde jsou vedeni jako jedinní uživatelé (já byt neužívám); navíc jsem s ní sepsala od dubna 2009 "dohodu o přenechání družstevního bytu do dočasného užívání"; hradí všechny poplatky spojené s užíváním bytu 3.000 Kč měs. na což má doklady; Na jaře 2009 kdy ještě pobírala rodičovský příspěvek, jí na OSSZ sdělili, že na příspěvek na bydlení nemá nárok, protože není "první nájemce" bytu, že by musela bát majitelem výše popsaného družstevního bytu, na který jsem si musela vzít úvěr, abychom nějak vyřešili její kritickou situaci. Můžete mi nějak poradit? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

v daném případě měla pracovnice úřadu pravdu. Příspěvek na bydlení je velmi nesmyslně nastavenou dávkou (respektive je nastaven tak, aby úřady měli jednoduchou práci bez ohledu na to, že ve výsledku jde o dávku, kterou často nelze čerpat v případě potřeby a jindy ji naopak lze zcela nehorázně zneužívat). O příspěvek na bydlení může žádat vlastník nebo nájemce a to Vaše dcera v žádném případě není. Nemohu posoudit, zda-li byste nárok na příspěvek neměla vzhledem k Vašim příjmů naopak Vy - u příspěvku na bydlení totiž rozhoduje hlášený trvalý pobyt a nikoliv skutečné užívání.

O něco rozumnější je tzv. doplatek na bydlení. Zde se sice normálně vychází z toho, že musí jít o osobu pobírající příspěvek na bydlení, ale u této dávky je alespoň možné přiznat výjimku, jsou-li k tomu (z pohledu úřadu) závažné důvody. Doplatek na bydlení ale již spadá do dávek hmotné nouze a tudíž by pro jeho přiznání bylo třeba, aby dcera pobírala příspěvek na živobytí, nebo její příjem nepřekročil 1,3 násobek částky živobytí. Pro tyto účely se u částky živobytí bude vycházet u dcery z existenčního minima (2 020 Kč) a vnuka s životního minima (1 600 Kč). Ve výsledku se tak dostaneme k tomu, že příjem dcery je nad hranicí umožňující přiznání tohoto příspěvku.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším