Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Příspěvek na bydlení
Otázka
Dobrý den, syn zatím pobírá plný invalidní důchod ve výši 9271, -Kč, koupil si byt na hypotéku v Praze. Může požádat o příspěvek na bydlení? V současné době je zván do posudkové komise a zřejmě mu bude snížen ID na 2.stupeň. Počítá se ID jako plnohodnotný příjem pro tyto dávky? Děkuji a zdravím
Odpověď
Dobrý den,
invalidní důchod se započítává do příjmů rozhodných pro posouzení nároku na příspěvek na bydlení. Pakliže je invalidní důchod jediným příjmem syna a syn je jedinou osobou hlášenou v dotčeném bytě k trvalému pobytu, nelze vyloučit, že by zde vznikl nárok na příspěvek na bydlení, ale nepůjde o nijak zázračnou částku.
Jde-li o pražský byt v osobním vlastnictví, máme pro rok 2010 normativní (maximální uznatelné) náklady na bydlení samostatně žijící osoby stanoveny na částku 3 356 Kč. Příspěvek na bydlení vychází z toho, že by náklady na bydlení neměli přesáhnout stanovené procento (v Praze 35 %) a to v případě příjmu 9 271 Kč vychází na 3244,85 Kč. I v případě splnění všech podmínek a maximálních možných uznatelných nákladu bude tudíž možné získat příspěvek pouze cca 100 Kč (3 356 - 3 244,85).
Závěrem si dovolím upozornit na velmi častou chybu - splátky hypotéky či stavebního úvěru nejsou pro účely příspěvku uznatelné náklady na bydlení.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.