Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
podpora - skončení HPP a pokračování na zkrácený úvazek
Otázka
Dobrý den, k poslednímu únoru 2010 mi končí smlouva v zaměstnání(měla jsem poměr na dobu určitou). Pracuji již tři roky, jen v červenci 2009 jsem pobírala podporu a od srpna09 do února10 jsem znovu zaměstnaná. Můj dotaz spočívá v tom, že v prosinci jsem si přivydělávala brigádně v call centru na dohodu. Nyní od ledna 2010 mě nabídli smlouvu na snížený úvazek. Pokud bych skončila v HPP měla bych nárok na podporu i když budu mít smlouvu na částečný úvazek a výdělek činí cca 2500 až 3500 Kč hrubého? A jak by se mi vypočítavala podpora?? Jen z HPP nebo i ze zkráceného úvazku? A pokud bych byla zařazena v evidenci na ÚP a pobírala podporu, mohu si na snížený úvazek vydělat do 4000 Kč v hrubém nebo by smlouva musela být napsána jako dohoda? Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
zákon o zaměstnanosti neřeší, zda-li jde o pracovní poměr, DPČ, DPP či třeba služební poměr, ale pouze to, jakou částku si ve výsledku vyděláte. Pakliže nepřesáhnete polovinu minimální mzdy, tak není problém, jakmile byť o korunu přesáhnete, tak ano.
Pokud si o podporu v nezaměstnanosti požádate po skončení "hlavního" pracovního poměru a za trvání "brigády", tak se Vám podpora bude počítat pouze z "hlavního" pracovního poměru. K sčítání výdělku dochází pouze v případě, pokud ve stejný den skončí dvě výdělečné činnosti, které zakládají dobu důchodového pojištěn. Pozor si je třeba dát na to, aby dotčená "brigáda" neskončila po skončení "hlavního" pracovního poměru, jelikož pak by se mohlo stát, že by se podpora počítala pouze z této brigády (předpokládám, že jde o brigádu, která zakládá dobu důchodového pojištění).
Jinak obecně vzato neuškodí upozornit na to, že v současnosti již neexistuje dělení na hlavní a vedlejší pracovní poměr. Pracovní poměr má stejný pracovní režim bez ohledu na to, zda a jaký jiný pracovní poměr má zaměstnanec sjednaný. Můžeme zde tak mluvit maximálně o pracovním poměru sjednaným na stanovenou týdenní pracovní dobu a pracovním poměru sjednaným na kratší než stanovenou týdenní pracovní dobu.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.