Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
co po mateřské
Otázka
dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, syn bude mít 3roky 22.3.2010 jsem zaměstnanec, ale mé místo a celá pobočka už zanikla. Ještě nevím jak se zachová můj zaměstnavatel a na co mám vlastně nárok.Měl by mi asi nabídnout nějaké místo, když ho odmítnu z důvodu že je to daleko nebo něco podobného, může mi dát výpověď dohodou, nebo výpoveď s dvou měsíční lhůtou a odstupné? A ještě se chci zeptat pokoušíme se o druhé dítě a kdyby nám to vyšlo tak budu tak ve druhém měsíci a z důvodů předchozích potratů to bude rizikové, měla bych si nechat napsat neschopenku od 23.3.2010 a pobírala bych nemocenskou (z čeho by se počítala její výše) a následně PPM s RP?
Odpověď
Dobrý den,
pakliže pracovní poměr skončí dohodou, je zcela na Vás, na jakých podmínkách se dohodnete. Je Vás na místě upozornit, že v případě nástupu na úřad práce je výhodnější, pakliže na úřad práce nepůjdete rovnou z rodičovské dovolené, ale vznikne Vám mezidobí, po které budete konat práci, či Vám alespoň bude náležet náhrada mzdy.
Pokud by zaměstnavatel řešil situaci výpovědí (z tohoto důvodu lze dát výpověď bez ohledu na čerpání rodičovské dovolené), tak byste měla nárok jak na výpovědní dobu (po kterou Vám musí dát práci podle smlouvy nebo výplácet náhradu mzdy) tak na odstupné (min. trojnásobek průměrného výdělku).
Pobírání nemocenské přichází v úvahu, pakliže důvody k ní nastanou v době trvání nemocenského pojištění (do konce pracovního poměru) nebo alespoň v ochranné době, která je 7 dní od skončení pojištění (pracovního poměru). Zde je na místě též upozornit, že nemocenská se vyplácí až od 15. dne pracovní neschopnosti. První tři dny nedostane zaplacené nikdo a 4. až 14. den dostanou zaplacené od zaměstnavatele jako tzv. náhradu mzdy jen zaměstnanci (nikoliv bývalý zaměstnanci bez ohledu na ochrannou dobu).
Peněžitá pomoc v mateřství vyžaduje splnění dvou podmínek. Splnění první z nich (doba pojištění 270 dnů v posledních dvouch letech) pro Vás nebude problém, ale u druhé již bude třeba počítat. Jde o to, že nástup na PPM musí spadat do doby trvání pojištění nebo do ochranné doby (která zde pro účely PPM bude 180 dní).
PPM by se počítala z výdělku v posledním zaměstnání, přičemž v případě, kdy se do práce již nevrátíte, se bude muset vyjít z výdělku, který jste měla před nástupem na první PPM. V případě návratu do zaměstnání by bylo na místě zkoumat, zda-li na PPM nastoupíte do 4 let věku předchozího dítěte. Pokud ano, spočítalo by se, jak by vyšla PPM podle výdělku, který jste měla před první PPM a jak podle výdělku, který máte nyní a následně by se použila pro Vás výhodnější varianta (toto lze pouze pokud jde stále o stejný pracovní poměr). Pokud by nástup na PPM byl pozdější, muselo by se vyjít z aktuální mzdy.
Možnost volby RP je závislá na tom, zda budete mít nárok na PPM, či alespoň na nemocensku poskytovanou v souvislosti s porodem a též na tom, kolik budete mít PPM na den. Pro dvouletou variantu potřebujete alespoň 380 Kč PPM na den, pro tříletou variantu stačí, že máte nárok na PPM či nemocenskou a pro čtyřletou variantu nejsou žádné zvláštní podmínky. V případě potřeby lze zvážit, zda-li by podmínky na požadovanou variantu nesplnil otec (nárok na PPM se zkumá "teoreticky"). Ten si případně mohl požádat o RP místo Vás a provést volbu varianty čerpání (nemusí přerušit zaměstnání, pakliže v době své pracovní činnosti zajistí osobní péči o dítě jinou zletilou osobou a jednou provedená volba je ostatně nezměnitelná bez ohledu na následné vystřídání v čerpání příspěvku).
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.