podpora v nezaměstnanosti před mateřskou dovolenou

Dotaz ze dne 19. 1. 2010 14:09.

Otázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na dvě věci: 1) od 1. 10.2009 jsem evidována na ÚP. Vím, že podporu v nezaměstnanosti vyplácí ÚP po dobu 6 měsíců. Chtěla bych se zeptat, jak je to po vypršení této doby?Je možno někde požádat o dávky sociální podpory a kdo pak hradí zdravotní a sociální pojištění? a 2)jsem těhotná a zajímalo by mě, jestli po nástupu na mateřskou dovolenou se mám z evidence ÚP odhlásit nebo tam budu vedena i nadále a jakým způsobem a kde se žádá o rodičovský příspěvek. Mnohokrát děkuji za odpovědi.

Odpověď

Dobrý den, na úvod jen poupravím Vaši informaci o délce podpůrčí doby. Nyní se podpora v nezaměstnanosti poskytuje jen 5 měsíců. Za uchazeče o zaměstnání je plátcem zdravotního pojištění stát. Důchodové pojištění není reálně hrazeno, ale doba evidence úřadu práce se započítává jako náhradní doba důchodového pojištění. Jiné pojistné není třeba hradit a ani není možné hradit. Není potřeba ukončovat evidenci na úřadu práce v souvislosti s porodem a následným mateřstvím. Pakliže by Vám náležela peněžitá pomoc v mateřství a její čerpání by připadlo ještě do doby nároku na podporu v nezaměstnanosti, tak se výplata podpory v nezaměstnanosti zastaví. Souběh rodičovského příspěvku a podpory v nezaměstnanosti není vyloučen. Pakliže zůstanete v evidenci úřadu práce, budete stále povinna plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání (docházet na schůzky, chodit na pohovory).

Pokud byste po narození dítěte ukončila evidenci na úřadu práce, je třeba zdravotní pojišťovně oznámit, že pobíráte peněžitou pomoc v mateřství/rodičovský příspěvek či pečujete o dítě do 7 let. V těchto případech je stát také plátcem zdravotního pojištění. Doba péče o dítě do 4 let je náhradní dobou důchodového pojištění. Jiné pojištění Vás nemusí trápit.

Základními státními systémy jsou dávky státní sociální podpory a dávky pomoci v hmotné nouzi. Dávky státní sociální podpor zahrnují rodičovský příspěvek, přídavek na dítě, sociální příplatek a příspěvek na bydlení. Pakliže jste prozatím bezdětná, připadá v úvahu jen příspěvek na bydlení. Ostatní dávky náleží rodinám s dětmi. Dávky se poskytují v závislosti na výši příjmů rodiny (společně posuzovaných osob) –výjimku tvoří jen rodičovský příspěvek. Za příjem se považuje příjem z výdělečné činnosti, dávky důchodového a nemocenského pojištění, podpora v nezaměstnanosti, příjem z pronájmu aj. V případě žádosti o přídavek na dítě se jako příjem považuje i rodičovský příspěvek. V případě žádosti o sociální příplatek a příspěvek na bydlení se za příjem považuje také přídavek na dítě a rodičovský příspěvek. Příjem se vždy zjišťuje z určitého období. Pokud jde o přídavek na dítě, pak je rozhodným obdobím (období, ze kterého se příjem zjišťuje) kalendářní rok předcházející kalendářnímu roku, do něhož spadá počátek období od 1. října do 30. září následujícího kalendářního roku, v němž před počátkem uvedeného období je prokázat rozhodný příjem. Nyní je aktuální interval nároku 1.10.2009 – 30.9.2010, tedy rozhodným rokem bude rok 2008. U sociálního příplatku a příspěvku na bydlení období kalendářního čtvrtletí předcházejícího kalendářnímu čtvrtletí, na které se nárok na výplatu dávky prokazuje, popřípadě nárok na dávku uplatňuje.

Jak již bylo zmíněno rodičovský příspěvek se poskytuje bez ohledu na příjem, a to vždy jednomu z rodičů. Rodičovský příspěvek se poskytuje ve třech variantách a možnost volby závisí na tom, zda Vám vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství (podmínky vzniku nároku nalezenete na http://www.mpsv.cz/cs/7). Pokud nárok na peněžitou pomoc nevznikne, bude Vám náležet rodičovský příspěvek ve čtyřleté variantě (tj. 7 600 Kč do 21 měsíců věku dítěte a následně 3 800 Kč do 4 let věku dítěte). Pakliže by Vám tato varianta nevyhovovala, může o rodičovský příspěvek požádat otec, pokud bude splňovat podmínky pro přiznání jiné varianty. Příjemce rodičovského příspěvku si může neomezeně přivydělat, postačí, když péči o dítě v době své nepřítomnosti zajistí jinou zletilou osobou.

Žádost od dávky státní sociální podpory se podává na úřadě práce resp. na kontaktním místě úřadu práce (v Praze je takovým kontaktním místem úřad městské části, odbor státní sociální podpory). Více informací o jednotlivých dávkách naleznete na (http://www.mpsv.cz/cs/2. Zde také najdete elektronické formuláře žádostí o tyto dávky.

Dávky pomoci v hmotné nouzi zahrnují příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádnou okamžitou pomoc. Tyto dávky se poskytují jednotlivcům nebo rodinám, jejíž příjmy nestačí k uspokojení základních potřeb a nemají možnost si tyto příjmy si zvýšit vlastní prací či jiným způsobem (uplatnění jiných nároků, prodej majetku nebo jiné jeho využití). Dávky se poskytují na základě posouzení Vaší majetkové a sociální situace (nejen příjem, ale celková majetková a sociální situace). Více o těchto dávkách na http://www.mpsv.cz/cs/5. Žádost se podává na pověřený obecní úřad, odbor hmotné nouze. S pozdravem Květa Kudová Občanská poradna o.s. Společnou cestou

Souhlasím se vším