Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
výše částky na živobytí
Otázka
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jsem matkou samoživitelkou s 3 dítětem náklady na bydlení činí 8800,- nájemné + 700 elektřina +300 plyn, dostávám alimenty 1000,- a teď budu dostávat od úřadu práce kolem 3,400 jelikož mi skončila mateřská dovolená a malý nastupuje do školky chtěla jsem se zeptat na jaké mám nárok na dávky a výši děkuji mcockrát za ochotu
Odpověď
Dobrý den, předpokládám, že oněch 3 400 Kč je podpory v nezaměstnanosti. Vzhledem k tomu, že úřad práce vyplácí také dávky státní sociální podpory, mohlo by jít i o tyto dávky.
Dávky státní sociální podpory (přídavek na dítě, sociální příplatek a příspěvek na bydlení) poskytuje stát především rodinám s dětmi, které mají nižší příjmy. Nárok na ně je tedy závislí na výši příjmů. Za příjem se považuje příjem z výdělečné činnosti, dávky důchodového a nemocenského pojištění, podpora v nezaměstnanosti, příjem z pronájmu, výživné aj. V případě žádosti o sociální příplatek a příspěvek na bydlení se za příjem považuje také přídavek na dítě. Pokud jde o přídavek na dítě, pak je rozhodným obdobím (období, ze kterého se příjem zjišťuje) kalendářní rok předcházející kalendářnímu roku, do něhož spadá počátek období od 1. října do 30. září následujícího kalendářního roku, v němž před počátkem uvedeného období je prokázat rozhodný příjem. Nyní je aktuální interval nároku 1.10.2009 – 30.9.2010, tedy rozhodným rokem bude rok 2008. U sociálního příplatku a příspěvku na bydlení období kalendářního čtvrtletí předcházejícího kalendářnímu čtvrtletí, na které se nárok na výplatu dávky prokazuje, popřípadě nárok na dávku uplatňuje. Více informací o jednotlivých dávkách naleznete na (http://www.mpsv.cz/cs/2. Lze si také orientačně zjisti, zda nárok na dávku je a v jaké výši prostřednictvím kalkulačky na http://www.vyplata.cz/ (sekce výpočty). Až na příspěvek na bydlení, kde se zjišťují náklady na bydlení, úřad nezajímá, jaké máte výdaje. Pouze se zjišťuje, zda se příjmem vejdete pod stanovenou hranici (jež je udána násobkem životního minima rodiny, životní minimum si můžete spočítat na http://www.mpsv.cz/cs/875).
Druhým podpůrným systémem jsou dávky pomoci v hmotné nouzi – příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc. Tyto dávky se poskytují jednotlivcům nebo rodinám, jejíž příjmy nestačí k uspokojení základních potřeb a nemají možnost si tyto příjmy si zvýšit vlastní prací či jiným způsobem (uplatnění jiných nároků, prodej majetku nebo jiné jeho využití). Dávky se poskytují na základě posouzení Vaší majetkové a sociální situace (nejen příjem, ale celková majetková a sociální situace). Pro posouzení nároku na tyto dávky se používá tzv. částka na živobytí. Tato částka se stanovuje individuálně na základě posouzení snahy a možnosti zvýšit si příjem svou prací, prodejem nebo jiným využitím majetku a uplatnění jiných nároků. U dospělých se vychází z částky existenčního minima (2 020 Kč) a u dětí z životního minima. Více o těchto dávkách na http://www.mpsv.cz/cs/5. Žádost se podává na městský úřad (v Praze úřad městské části).
Bohužel na základě uvedených informací, nelze říci, zda by na dávky byl nárok (resp. podle uvedených údajů mohu jen sdělit, že vznikne nárok na přídavek na dítě a sociální příplatek a nejspíše i na příspěvek na živobytí). Doporučuji žádosti o dávky podat, tak jako tak, kromě nějaké doby strávené vyplňováním nic neztratíte, když žádosti podáte. S pozdravem Květa Kudová Občanská poradna o.s. Společnou cestou