Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
podpora v nezaměstnanosti po RD
Otázka
Dobrý den, jsem zaměstnanec na RD se smlouvou na dobu neurčitou. Dne 7.5. mi skončí RD a do práce se vzhledem k vzdálenosti nemohu vrátit. Chtěla bych se zeptat z čeho bude vypčítána podpora v nezaměstnanost, pokud 8.5. nastoupím na nemocenkou třeba jen na pár dní. Nebo co by jste mi doporučili, aby byla podpora v nezam. vypočítána z předchozího výdělku. Moc děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den, do jisté míry závisí na tom, jakým způsobem ukončíte pracovní poměr. Pakliže se nedohodnete se zaměstnavatelem na ukončení pracovního poměru dohodou, nezbude než podat výpověď. V případě výpovědi je třeba počítat s tím, že pracovní poměr skončí až po uplynutí dvou měsíční výpovědní lhůty, jež počíná běžet od následujícího měsíce po doručení. Ukončit pracovní poměr dohodou i výpovědí můžete již v době rodičovské dovolené. Můžete se tedy se zaměstnavatelem dohodnout, že Váš pracovní poměr skončí posledního května. Nebo podat výpověď tak, aby uplynula výpovědní lhůta posledního května. V tuto dobu budete buď vykonávat práci nebo budete v dočasné pracovní neschopnosti (pakliže bude pro uznání pracovní neschopnosti důvod).
Pro to, aby Vám byla počítána podpory z průměrného výdělku, je třeba získat po rodičovské dovolené dobu důchodového pojištění. Odpracujete-li nějakou dobu po rodičovské dovolené, získáte dobu důchodového pojištění. Podíváme-li se do zákona o důchodovém pojištění, zjistíme, že dobou důchodového pojištění není doba, kdy za zaměstnance nebylo odvedeno pojistné, protože nevykonával práci, pokud nejde o omluvitelné důvody. Jako omluvitelný důvod zákon uvádí pracovní neschopnost (§ 11 a § 16 odst. 4 věta druhá písm. a)). Z tohoto bych dovozovala, že doba pracovní neschopnosti je dobou důchodového pojištění, ačkoliv pojistné nebylo reálně odvedeno. I v tomto případě, by mělo dojít k výpočtu podpory v nezaměstnanosti z průměrného výdělku.
Průměrný výdělek se zjišťuje z hrubé mzdy a odpracované doby v rozhodném období, kterým je předchozí kalendářní čtvrtletí (pakliže by pracovní poměr skončil v květnu, rozhodným obdobím by byl leden-březen). Pokud byste v rozhodném období neodpracovala alespoň 21 dnů, použil by se místo průměrného výdělku pravděpodobný výdělek tj. kolik byste si vydělala, kdybyste v daném období pracovala. Mnozí zaměstnavatelé postupují tak, že stanoví průměr z doby před nástupem na rodičovskou dovolenou nebo podle zaměstnanců, jež vykonávají práci stejné hodnoty nebo obdobného druhu.
Lze upozornit na to, že praxe úřadů práce ještě není ustálená a některé úřady požadují, aby po skončení rodičovské dovolené l rodič získal 12 měsíců důchodového pojištění, jinak že stanoví podporu v nezaměstnanosti násobkem z průměrné mzdy v národním hospodářství (což je asi 3 500 Kč). Domníváme se, že takový postup není v souladu se zákonnou úpravou a doporučujeme, aby se rodič odvolal, pokud úřad rozhodne o podpoře počítané z průměrné mzdy v národním hospodářství. S pozdravem Květa Kudová Občanská poradna o.s Společnou cestou