Plný invalidní důchod.

Dotaz ze dne 23. 1. 2010 12:05.

Otázka

Dobrý den. Je mi 62 let a pobírám částečný invalidní důchod. Vzhledem k tomu, že se můj zdravotní stav zhoršil byl mě LPK 16.9.2009 přiznán plný invalidní důchod. Do dnešního dne jsem neobdržel od ČSSZ Praha žádné vyjádření. V listopadu a prosinci 2009 jsem telefonoval na ČSSZ Praha a ptal se, zda obdrželi moji žádost. Odpověděli, že ano´,že mi byl plný invalidní důchod přiznán. Prosil jsem je o zálohu,odpověděli, že mě ji pošlou. Zatím nedošlo nic. Na otázku, kdy bude můj důchod vyřízen(oznámena jeho výše) jsem dostal odpověď , že mají hodně práce, že v současné době zařazují důchody do nových stupňů a moji žádost, že budou vyřizovat později. Ptám se kdy ? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

obecně vzato má být rozhodnutí o přiznání dávky důchodového pojištění vydáno nejpozději do 90 dnů ode dne zahájení řízení (viz. ustanovení § 85a odst. 2 zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení). Tato lhůta se však v řadě případů prodlužuje. Jde o dobu, po kterou se došetřují rozhodné skutečnosti u zaměstnavatelů a dalších právníckých nebo fyzických osob, správních úřadů, cizozemských nositelů důchodového pojištění, po dobu, kterou orgán sociálního zabezpečení stanovil k opravě nedostatků podání (oprava chyb v žádosti) či o dobu nutnou k provedení dožádání, zpracování znaleckého posudku nebo k doručení písemnosti do ciziny.

Na základě poskytnutých údajů nelze jednoznačně dovodit, zda-li tato zákonná lhůta byla porušena, nebo zda vzhledem k prodloužení stále má ještě orgán "čas" na rozhodnutí.

Rozhodně orgán nemá právo nedodržet lhůtu z důvodu pracovního vytížení. Pakliže by k takovéto situaci došlo, můžete podat stížnost proti průtahům (vyloučena není ani soudní žaloba) a požadovat po státu náhradu případné škody (zde je nicméně třeba být schopen prokázat výši škody i to, že tato škoda nemohla být odvrácena při náležité péči).

V dané situaci lze doporučit zkusit nejprve "přátelsky" požádat o co nejrychlejší vyřízení zálohy s tím, že nastíníte, do jak kritické situace se dostanete, pokud Vám ji nevyplatí. Pokud jde o případ, kdy již byla překročena lhůta pro vydání rozhodnutí, může dodat i to, že jim nechcete "komplikovat život" tím, že byste si stěžoval na její nedodržení, nícměne byste potřeboval, aby Vám zařídili alespoň zálohu, jelikož jinak se dostanete do situace, kdy...

Pakliže došlo k překročení lhůty a již nemáte chuť řešit situaci "po dobrém" můžete podat na Českou správu sociálního zabezpečení (www.cssz.cz) stížnost na nedodržení lhůty, včetně dovětku, že pevně věříte v brzkou nápravu a že nebude nutné řešit věc přes správní soud či řešit odpovědnost státu za způsobenou škodu.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším