mám nárok na nějaké dávky?

Dotaz ze dne 26. 1. 2010 11:18.

Otázka

Jsem cukrovkář,amputace části nohy(půl chodidla).Nevznikl mi nárok na výplatu invalidního důchodu.pobírán pouze příspěvek na stravu 4000Kč,který mi nyní snížili na 2000Kč.Placeno nem.poj.Žila jsem z úspor a splátek za prodaný byt.Mám domek a auto.Musím všude jezdit,pěší chůze jen na kratší vzdálenost.

Odpověď

Dobrý den,

na základě takto obecně formulovaného dotazu lze těžko odhadnout, zda a na jaké dávky byste mohla mít nárok. V ČR existuje systém sociálního pojištění a sociálních dávek. U sociálního pojištění jste jak uvádíte nesplnila nárok na výplatu invalidního důchodu (nelze dovodit zda z důvodu dostatečně zachovalé pracovní schopnosti nebo pro nedostatečnou dobu důchodového pojištění) a předpokládám, že nemáte ani nárok na nemocenskou (dávka řešící u zaměstnanců a dobrovolně účastných OSVČ dočasnou pracovní neschopnost).

Není-li zde dostatečné zajištění ze systému sociálního pojištění, je na místě uvažovat o sociálního dávkách. Ty můžeme rozděli do tří podsystémů.

První tvoří dávky státní sociální podpory, které směřují především k rodinám s dětmi (ať již vlastními či v pěstounské péči), ale nalezneme zde i příspěvek na bydlení, který mohou pobírat i bezdětné či odděleně od dětí žijící osoby.

Druhý podsystém tvoří dávky pomoci v hmotné nouzi. Jde o systém, který byl vytvořen z dorovnávání do životního minima. Základním principem zde je to, že příjem společně posuzovaných osob nemá klesnout pod stanovenou hranici (částku živobytí - ta může být vyšší, ale i nižší než životní minimum). Najdeme zde i dávku na bydlení (která se zpravidla pobírá současně s "dorovnáním" do částky živobytí) a mimořádné dávky, které mají řešit akutní situace (např. jste mimo svůj domov okradena o doklady i veškeré peněžní prostředky, takže nemáte ani na to, abyste mohla dojet domů).

Třetí podsystém je složen z dávek určených osobám se zdravotním postižením. Zda najdeme typově dosti odlišné dávky, které jsou závislé na zdravotním stavu - podle typu postižení a jeho rozsahu lze uvažovat o různých dávkách. Např. příspěvek na provoz motorového vozidla lze přiznat osobě, jehož zdravotní postižení odůvodňuje přiznání mimořádných výhod pro těžce zdravotně postižené občany II. nebo III. stupně, s výjimkou postižených úplnou nebo praktickou hluchotou, či blízké osobě, která takovouto osobu pravidelně přepravuje (neřeším nyní příspěvek u rodičů nemocných dětí).

V dané situaci lze proto v první fázi doporučit projít si tyto systémy dávek a zauvažovat, o kterých by vzhledem k Vaší celkové situaci bylo možné uvažovat. V případě potřeby pak lze svůj dotaz upřesnit. Přehlédné informace o jednotlivých systémech dávek naleznete např. na www.mpsv.cz.

Pro úplnost dodávám, že podpora státu není jedinou podporou, na kterou má být člověk odkázán. V řadě případů se naopak předpokládá, že člověk v první fázi zkusí uplatnit svá práva z vyživovacích povinností (vůči předkům / potomkům, manželovi, bývalému manželovi) a teprve poté dochází k dorovnávání ze strany státu (respektive je dávka nastavena tak, že se předpokládá, že náklady částečně nesou osoby povinné výživou a částečně stát).

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším