Systém vyplácení nemocenské, mateřské a rodičovské dovolené

Dotaz ze dne 26. 1. 2010 13:16.

Otázka

Dobrý den, momentálně pobírám rodičovský příspěvek, který budu pobírat až do 3.2.2011. Před nástupem na RD jsem pracovala na plný úvazek, ale po skončení mateřské očekávám výpověď z nadbytečnosti. Plánujeme druhé dítě, ale obávám se, že nestihneme navázat na současnou RD a budu muset zůstat bez prostředků. První těhotenství jsem měla rizikové, počítám, že s druhým mě lékař taky zneschopní. Mám nárok na nemocenskou a z čeho se vypočítává? Jaká je je její maximální výše? A v případě, že bych na rizikovém nebyla, mohu se zaregistrovat na PÚ? Jaká bude výše podpory v mém případě? A poslední dotaz, v jaké výši a z čeho se vypočívátá PPM - tj. prvních 28 týdnů od porodu. Liší se výpočet pokud budu předtím třeba 2 měsíce zaregistrovaná na ÚP? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

pro nárok na nemocenskou je třeba, abyste byla v době vzniku dočasné pracovní neschopnosti nemocensky pojištěná, nebo alespoň v tzv. ochranné lhůtě. Ochranná lhůta pro nemocenskou je 7 kalendářních dnů od skončení nemocenského pojištění (skončení pracovního poměru).

Pakliže vyjdu z toho, že v daném případě bude zaměstnavatel dávat výpověď podle písm. c) (nadbytečnost), tak ji bude možné platně dát až po Vašem návratu z rodičovské dovolené. Tedy nejdříve v únoru 2011. Výpovědní lhůta je dva měsíce a počítá se až od dalšího měsíce, takže by pracovní poměr skončil k 30.4.2011 a ochranná doba tudíž k 7.5.2011. Pakliže by důvody k pracovní neschopnosti nastaly až po tomto datu, bude moci lékař vystavit maximálně "omluvenku" pro úřad práce, ale nelze uvažovat o čerpání nemocenské (pokud tedy nenastoupíte do nového zaměstnání).

Nemocenská se počítá z výdělku dosahovéno v zaměstnání a to v rozhodném období, které je zpravidla 12 kalendářních měsíců před měsícem, ve kterém nastala událost zakládající nárok na nemocenskou. Pokud by se v těchto 12 měsících nenašlo alespoň 30 použitelných dnů (zjednodušeně řečeno 30 odpracovaných dnů), "couvalo" by se dále do minulosti a pokud by se takto "došlo" až na začátek pracovního poměru a stále by nebylo možné najít 12 měsíců s dostatečným počtem použitelných dnů, tak by se vyšlo z pravděpodobného výdělku (výdělek by se odhadl).

Pakliže vyjdu z toho, jaké jsou současné redukční hranice, tak je maximální výše nemocenské 786 Kč na den (což by vyžadovalo příjem cca 72 tisíc Kč měsíčně). Je si nutné uvědomit, že nemocenská neroste tak rychle jako příjem - pakliže příjem 20 000 Kč odpovídá nemocenské 356 Kč na den, tak je třeba dosáhnout víc jak trojnásobného příjmu, aby došlo ke zdvojnásobení nemocenské.

Pakliže skončí Váš pracovní poměr a nebudete v pracovní neschopnosti, tak nic nebrání tomu, abyste se registrovala na úřadě práce. Výše podpory je závislá na tom, zda-li budete mít v posledních třech letech alespoň 12 měsíců doby důchodového pojištění (zjednodušeně řečeno skutečně odpracovaná doba, za kterou je odvedeno pojištění a doba nezaviněné pracovní neschopnosti).

Pokud tento počet měsíců nebudete mít (což je celkem logické, pokud jde např. o 3 letou rodičovskou dovolenou), je pro Vás důležité, abyste se po skončení rodičovské dovolené ještě vrátila alespoň na chvíli do zaměstnání. V takovém případě Vám totiž bude možné počítat podporu v nezaměstnanosti z posledního průměrného výdělku v zaměstnání stejně jako v případě získání řádných 12 měsíců. V praxi to znamená, že podpora bude první dva měsíce 65 %, druhé dva měsíce 50 % a zbytek podpůrčí doby 45 % průměrného čistého výdělku (maximálně však půjde o částku 0,58násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí předcházejícího kalendářního roku).

Pokud by tomu tak nebylo (šla byste z rodičovské dovolené rovnou na úřad práce), vznikl by nárok jen na minimální podporu. V praxi jde o cca. 3,5 tisíce (první dva měsíce) až 2,5 tisíce (5. měsíc) měsíčně (počítá se sazbou 0,15násobku, 0,12násobku a 0,11násobku výše zmíněného průměru v národním hospodářství).

Pro výpočet peněžité pomoci v mateřství nehraje roli registrace na úřadě práce. Peněžitá pomoc v mateřství může být vyplacena jen na základě účasti na nemocenském pojištění, takže zde buď musí být stále trvající zaměstnání, nebo zaměstnání, od kterého se nám počítá ochranná doba a při výpočtu se tudíž vyjde z výdělku z tohoto trvajícího nebo naposledy skončeného zaměstnání (zvláštní pravidlo se použije, pokud jde o druhou PPM za trvání stejného zaměstnání). Vliv na PPM by tak mělo pouze to, pokud byste v ochranné době nastoupila do nového zaměstnání, které by Vám založilo nové nemocenské pojištění a tudíž by bylo nutné vyjít z výdělku dosahovaného v tomto novém zaměstnání a nikoliv z výdělku ze zaměstnání, z kterého Vám běžela ochranná doba.

Pro úplnost dodám, že ochranná doba pro účely peněžité pomoci v mateřství je závislá na tom, zda budete v době skončení pracovního poměru těhotná. Pokud ano, tak budete mít ochrannou dobu 180 kalendářních dnů (ve Vašem případě trvalo zaměstnání déla jak 180 dní, takže Vám lze přiznat takto "maximální" ochrannou dobu). Zdůrazňuji, že tato zvláštní ochranná doba platí pouze pro PPM. Pro účely nemocenské budete mít bez ohledu na těhotenství klasických 7 dní (mimochodem i zde by docházelo ke krácení, pakliže by zaměstnání netrvalo alespoň 7 dní).

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším