Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
samoživitelka
Otázka
Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, která mi končí 5.6.2010. Nejsem vdaná a nemám se kam vrátit do zaměstnání.Před otěhotněním jsem u zaměstnavatele měla smlouvu na dobu určitou,která se mi z důvodu těhotenství neprodloužila. V současné době jsem se rozešla s přítelem (s otcem ditěte), který mi po celou dobu mateřskě a rodičovské dovolené vypomáhal tak že se jeho plat započítával do společné domácnosti, tudíž jsem nepobírala kromě rodičovského příspěvku (7600) žádné jiné finanční prostředky, přítel si také uplatňuje u zaměstavatele na syna úlevu na daních.Nyní jsem po rozchodu na vše sama, tak bych chtěla vědět jak se v tomto případě postupuje jestli mám nárok na jiné dávky než je rodičovský příspěvek a jak se také postupuje pokud si bývalí přítel uplatňuje úlevy na daních u zaměstnavatele.A také jestli budu mít nárok na podporu po skončení RD a v jaké výšši?Děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
v souvislosti s rozchodem rodičů by na prvním místě mělo být to, aby se upravily poměry dítěte (péče o dítě, výživné, případně i režim styku s dítětem). Buď se s otcem dohodnete a požádáte o schválení dohody rodičů, nebo můžete návrh podat sama s tím, že soudu navrhnete, co by dle Vašeho názoru bylo v nejlepším zájmu dítěte. S podáním návrhu i při vyjednávání o dohodě Vám může pomoci pracovnice orgánu sociálně právní ochrany dětí (tzv. OSPOD - naleznete ho na obecním úřadě).
Pokud jde o možnost pobírání dávek, tak bude záležet na Vaší majetkové situaci, přičemž si je nutné uvědomit i to, že bude třeba požádat o vyloučení otce z okruhu společně posuzovaných osob na základě toho, že s Vámi již nevede společnou domácnost (jinak se dítě a rodiče posuzují společně a automaticky se předpokládá, že spolu vedou společnou domácnost). U dávek státní sociální podpory je třeba doložit, že s Vámi společnou domácnost nevede po dobu nejméně tří měsíců. Dále nesmíme zapomínat na to, že se pro účely dávek posuzují příjmy zpětně, takže např. u příspěvku na dítě se změna v příjmech může projevit teprve "po letech" (až do 30.9.2010 je rozhodný rok 2008, od 1.10.2010 se bude vycházet z roku 2009 atd.). Tím se ale nenechte vyděsit, tato dávka je výjimkou a u ostatních dávek se zpravidla vychází z předchozího čtvrtletí.
O jakých dávkách by tudíž bylo možné uvažovat? Z dávek státní sociální podpory o přídavku na děti (příjmy do 2,4 násobku životního minima rodiny) a sociálním příplatku (příjmy do 2 násobku životního minima rodiny - životní minimum se zde upravuje v závislosti na zdravotním stavu, studiu a osamělosti rodiče). Dávkou státní sociální podpory je i příspěvek na bydlení, ale zde je třeba řešit, jakým způsobem, kde a za kolik bydlíte (dávka se vyplácí nájemci nebo vlastníkovi, který má v dotčeném bytě trvalý pobyt a společně se posuzují osoby, které mají hlášený trvalý pobyt).
Pakliže by se ukázalo, že ve výsledku rodina nedosahuje částky živobytí (+/- částky životního minima), přichází v úvahu rovněž dávky hmotné nouze a to konkrétně příspěvek na živobytí (dříve šlo o doplatek do životního minima), doplatek na bydlení (výjimečně lze přiznat i osobě nepobírající příspěvek na bydlení ani příspěvek na živobytí) a u mimořádných sociálních událostí lze uvažovat i o mimořádné okamžité pomoci v hmotné nouzi (např. není na úhradu nezbytného jednorázového výdaje jako je třeba doplatek na léky pro nemocné dítě).
O těchto dávkách si můžete základní informace prostudovat např. na stránkách www.mpsv.cz.
Nárok na podporu v nezaměstnanosti mít budete, pokud ale v posledních třech letech nemáte alespoň 12 měsíců doby důchodového pojištění (což nemáte, pokud jste tři roky doma s dítětem a nepracujete) a Váš pracovní poměr skončil (po ukončení pobírání rodičovského příspěvku půjdete rovnou na úřad práce), tak Vám bude přiznána pouze podpora v minimální výši. První dva měsíce půjde o 3 435 Kč, další dva měsíce o 2 748 Kč a poslední měsíc Vám bude vyplaceno 2 519 Kč.
Pokud jde o "slevu na dani" (daňové zvýhodnění), tak je na příteli, aby řádně nahlásil, od kdy již nevyživuje dítě v rámci společné domácnosti (zvýhodnění se počítá na měsíce a podmínka se zkoumá k počátku měsíce, takže měsíc, ve kterém se přítel odstěhoval, je posledním měsícem, ve kterém může zvýhodnění na dítě uplatnit).
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.