Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
nárok na PPM
Otázka
Dobrý den, velice děkuji za odpověď na svůj předchozí dotaz a chtěla bych se zeptat ještě na to, zda mám nárok na PPM. Jak jsem již uvedla, od 1. 10. 2009 jsem v evidenci ÚP, předtím jsem byla v pracovním poměru cca 3 roky (po skončení studia na VŠ). V posledních 2 letech jsem tedy byla nemocensky pojištěna více než 270 dní (i když u 2 různých zaměstnavatelů),ale nejsem si jistá, zda splňuji druhou podmínku pro vyplácení PPM, a to období ochranné lhůty. Děkuji předem za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
v předchozím dotazu jste uvedla, že jste těhotná. Neuvedla jste ovšem informaci o jak pokročilé těhotenství se jedná ani to, zda jste byla těhotná již v době skončení Vašeho pracovního poměru.
Pakliže jste v době skončení pracovního poměru ještě nebyla těhotná, tak Vám běžela ochranná lhůta pouze 7 kalendářních dnů a tudíž lze těžko o splnění této druhé podmínky uvažovat, pokud si nenajdete novou práci.
Pokud pracovní poměr zanikl v době Vašeho těhotenství, běží Vám ochranná lhůta 180 dní (pokud Vaše poslední zaměstnání trvalo alespoň 180 dní). K získání nároku na PPM je třeba, abyste na PPM nastoupila v rámci této ochranné lhůty. To je možné nejdříve počátkem osmého týdne před očekávaným termínem porodu, takže by neměl být problém spočítat si, zda se do ochranné lhůty vejdete či nikoliv. Pakliže zjistíte, že se do ochranné lhůty nevejdete, přicházela by PPM v úvahu pouze v případě, pokud ještě nastoupíte do nového zaměstnání.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.