Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
podpora v nezaměstnanosti
Otázka
Dobrý den,pracovala jsem u agentury od roku 2007 do 2008,pro málo práce jsem byla propuštěna,formou dohody,tedy bez nároku na odstupné.Na uřadu práce jsem odevzdala veškerá doklady,ELDP za rok 2008,zápočtový list atd. chyběl mi akorát ELDP za rok 2007.a to jsem zjistila,že mi agentura za rok 2007 neplatila důchodové pojištění,tím pádem mě pracovní uřad nedal podporu v nezaměstnanosti,i když bylo prokazatelný,že jsem v tu dobu pracovala,vlastně mi do roku chyběl pouhý měsíc,případ neplacení důchodového pojištění agenturou řeší policie,chci se zeptat,jestli měl uřad práce mě právo zamítnout podporu v nezaměstnanosti i když bylo jasně prokazatelný,že jsem pracovala a v případě,že jsem nárok měla,kam se obrátit,protože z uřednicí pracovního uřadu není řeč děkuji
Odpověď
Dobrý den,
z hlediska nároků na úřadě práce je rozhodující tzv. doba důchodového pojištění. Tuto dobu eviduje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), na kterou se můžete obrátit, pakliže zjistíte, že Vám neeviduje dobu, po kterou jste prokazatelně pracovala v zaměstnaneckém vztahu, který Vám založil účast na důchodovém pojištění. Obecné pravidlo u zaměstnanců je, že "dobou" důchodového pojištění je ta doba "účasti" na důchodovém pojištění, za kterou bylo zaplacena pojistné. Pro Vás jako zaměstnance je důležité, že se Vám započítá i doba, za kterou nebylo zaplaceno pojistné proto, že ho zaměstnavatel nehradil tak, jak mu ukládal zákon (viz ust. § 11 odst. 2 věta druhá zákona o důchodovém pojištění - nepředpokládám, že by hrozilo, že byste byla jednatelem či zastávala jinou funkci, u které není možné odkázat na nesplnění povinnosti zaměstnavatelem). Lze proto doporučit dát dohromady doklady o agenturní práci (smlouva, výplatní pásky atd.) a navštívit s nimi ČSSZ (www.cssz.cz).
Získáte-li od ČSSZ potvrzení o době důchodového pojištění, neměl by být problém uspět s žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Pokud jde o samotné rozhodnutí o nepřiznání podpory v nezaměstnanosti, tak proti němu by bylo třeba podat odvolání a v případě neúspěchu v odvolacím řízení by bylo možné zvážit šance při podání žaloby ve správním soudnictví.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.