dávky bydlení

Dotaz ze dne 29. 1. 2010 20:06.

Otázka

Dobrý den, po ukončení střední školy nemám jinou možnost než jít pracovat a pořídit si podnájem. Jelikož mám stálého přítele je logické, že bude bydlet se mnou. Můj dotaz spočívá v tom, na jaké dávky mám případný nárok, když přítel je nevýdělečný student VŠ a já bych měla zaměstnání placené např. 12000, ale zároveň bych měla status studenta, protože bych chtěla studovat dálkově. A pokud bychom o určité dávky žádali je tam podstatné jestli jsme pouze osoby spolužíjící a kde máme vedený trvalý bydliště? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

pakliže vyjdu z toho, že povedete společnou domácnost, nebudete mít zatím děti a není zde ani žádný zvláštní zdravotní důvod, tak lze u Vás uvažovat pouze o příspěvku na bydlení (příjem 12 000 Kč by byl natolik vysoký, že by nebylo možné uvažovat o dávkách v hmotné nouzi).

U příspěvku na bydlení je ale nutné, aby žadatel byl nájemcem nebo vlastníkem nemovitosti ve které bydlí a má hlášený trvalý pobyt (trvalý pobyt je zde velmi významný, jelikož pro účely dávky se společně posuzují ty osoby, které mají v dotčeném bytě hlášený trvalý pobyt). Pokud by šlo skutečně jen o podnájem, nebylo by možné uvažovat ani o této dávce.

Půjde-li nakonec přece jen o nájem, můžete se podívat do tabulky tzv. normativních nákladů (http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/prisp_na_bydleni). Tyto náklady jsou maximální možnou hranicí nákladů, která se Vám pro účely příspěvku uzná. Pokud budete mít vyšší náklady, bude se počítat pouze s normativními náklady. Samotný příspěvek se pak počítá velmi snadno - náklady na bydlení mají tvořit maximálně 30 % (v Praze 35 %) rozhodných příjmů. Takže např. mimopražská rodina s příjmy 10 000, náklady na bydlení 8 000 Kč a normativními náklady na bydlení 6 000 Kč dostane příspěvek 3 000 Kč, jelikož ve výsledku vychází, že 30 % z příjmů + příspěvek = uznatelné náklady na bydlení.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším