Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
smlouva na určito a mateřská
Otázka
Dobrý den mám dotaz jsem těhotná, zaměstnána dva roky se smlouvou na určito k 30.6.2010, termín porodu listopad.Můj dotaz zní mám se po skončení pracovní smlouvy hlásit na úřad práce, a mám nárok na mateřskou bude se mi vyplácet z předchozího zaměstnání. Smlouva mi pravděpodobně nebude prodloužena. Děkuji za vaší odpověď.
Odpověď
Dobrý den, nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) může vzniknout i po skončení zaměstnání (resp. nemocenského pojištění, pokud k nástupu na PPM (nejdříve 8 týdnů před porodem) dojde v ochranné době. Ochranná doba u PPM činí 180 dní, pakliže alespoň tak dlouho trvalo pojištění.Podle mých výpočtů tuto podmínku splníte, stejně jako druhou podmínku nároku na PPM - získání alespoň 270 dní nemocenského pojištění v období dvou let před nástupem na PPM. Výše peněžité pomoci se Vám bude vypočítávat z příjmu kterého jste dosahovala v daném zaměstnání (rozhodné období je 12 měsíců – u Vás to tedy bude červen 2009 – červen 2010).
Zda se přihlásíte na úřad práce je na Vás, není to povinnost. Úřad práce Vám může vyplácet podporu v nezaměstnanosti do doby, než nastoupíte na PPM (pak bude výplata podpory zastavena). Budete-li v evidenci úřadu práce, je třeba počítat s tím, že budete muset plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání (docházet na schůzky, pohovory apod.- úřad práce Vás z těchto povinností může omluvit na základě vážných důvodů spočívající např. v péči o dítě). S pozdravem Květa Kudová Občanská poradna o.s. Společnou cestou