Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Výše podpory v nezaměstnanosti
Otázka
Dobrý den, měla bych jeden dotaz. Dvacet let jsem pracovala u zaměstnavatele na zkrácený úvazek 4 hodiny denně. Nyní bych chtěla dát výpověď a přihlásit se na úřad práce. Průměrná moje mzda za 4 hodiny je 7.000,- Kč čistého měsíčně. Chtěla bych se zeptat, zda se bude podpora v nezaměstnanosti počítat z této částky nebo se bude dopočítávat, kolik by činila za 8 hodin a tedy se bude počítat z částky 14.000,- Kč? Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den, výše podpory v nezaměstnanosti se stanoví procentní sazbou z průměrného čistého měsíčního výdělku v posledním ukončeném zaměstnání. Abychom se k němu dopracovali musíme nejprve zjistit průměrný hodinový výdělek. Ten zjistíme z hrubé mzdy (nezapočítávají se ostatní plnění - náhrada mzdy např. za dovolenou, nemocenské, odstupné, cestovní náhrady, příspěvek na dovolenou, Vánoční příspěvek, příspěvky vyplácené k životnímu jubileu, apod.) zúčtovanou k výplatě v rozhodném období a dobu odpracované v rozhodném období (nebudou se např. počítat dny dovolené, pracovní neschopnosti). Za rozhodné období se považuje předchozí kalendářní čtvrtletí (bezprostředně předcházející). Z průměrného hodinového výdělku se zjistí průměrný hrubý měsíční výdělek podle níže uvedeného vzorce. Z tohoto průměrného měsíčního hrubého výdělku se zjistí průměrný čistý měsíční výdělek odečtením pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, pojistného na všeobecné zdravotní pojištění a zálohy na daň z příjmu fyzických osob ze závislé povinnosti, vypočtených podle podmínek a sazeb platných pro zaměstnance v měsíci, v němž se průměrný měsíční čistý výdělek zjišťuje.
Vzorec pro výpočet průměrného hrubého měsíčního výdělku. PMV = PHV x (TPD x 4,348) TPD = stanovená týdenní pracovní doba kratší týdenní pracovní doba zaměstnance PHV= průměrný hodinový výdělek.
Nebude se nic dopočítávat, vychází se z toho, kolik jste si skutečně v rozhodném období vydělala. Podpora činí 65% první dva měsíce, následující 2 měsíce se poskytuje 50% a zbývající podpůrčí dobu 45% průměrného čistého výdělku. S přáním hezkého dne Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou